NA OVAJ VIRUS NIKO NIJE IMUN: Ispovest ITALIJANSKOG PEDIJATRA sa prve linije fronta, otkriva kako je POČELA KATASTROFA
Doktori isprva nisu mogli da shvate šta se dešava
Profesor pedijatrije iz Milana Đan Vinćenco Zukoti, jedan od stručnjaka sa prve linije fronta, govori o borbi Italije protiv Kovida-19, zašto ova infekcija stvara veliku štetu onda kada se snažno aktivira imunosistem...
OVAKO SE KINEZI BORE PROTIV PANDEMIJE: Policajci dobili SPECIJALNE KAMERE koje prepoznaju inficirane korona virusom
DA LI ŠVEDSKA IGRA "RUSKI RULET" SA SVOJIM STANOVNIŠTVOM? Vlast odbija da uvede drastičnije mere protiv korona virusa
BAŠ IH BRIGA ZA EVROPU: NATO ne pomaže u borbi protiv korona virusa, evo ZAŠTO nisu MRDNULI PRSTOM
Zukoti navodi da je situacija kod njega u bolnici na odeljenju pedijatrije dosta mirna, zahvaljujući, kako kaže, činjenici da su škole zatvorene već nekoliko nedelja.
- Time što deca sede kod kuće i limitira se njihov kontakt sa drugima. To je nemoguće uraditi kada su deca u školi, a dosta je poboljšalo situaciju. Ali to mora da se nastav. Ta pravila moraju da nastave da se poštuju jer ako deca počnu da izlaze, da šire međusobno zarazu, doneće infekciju kući roditeljima i rođacima - objašnjava profesor Zukoti.
Dodaje da je mera da se ostaje kod kuće zaista uspela da smanji broj slučajeva onih zbog kojih bi deca morala da ostanu u bolnici.
- Deca, bar najveći deo njih, savladava dobro ovu infekciju. Objašnjenje je što ova infekcija, bar tako izgleda, stvara veliku štetu onda kada se snažno aktivira imunosistem i kada dolazi do velikog upalnog procesa. To onda dovodi do reakcija koje idu jedna za drugom: citokina, upala iznad svega respiratornog aparata i ne samo toga, deca imaju imunosistem, naročito prvih godina, koji je nezreo tako da su manje agresivni u slučaju infekcija - objašnjava profesor Zukoti.
Prvo se verovali da su najstariji pacijenti ti koji su najviše pogođeni, ali sada ispada da niko nije imun, nego samo različito reaguje.
- Verujem da ono što smo na početku videli jeste da su najstariji bili najpogođeniji, ali to je zato što je infekcija bila jako prisutna među decom, na podmukao način. Mi smo videli još u januaru da se nešto čudno dešava. Dolazilo je puno dece sa temperaturom koja nije spadala. Istina je da smo bili u klasičnom periodu gripa, ali bilo je previše slučajeva koje nismo mogli baš da definišemo klasičnim gripom i mislim da se u tom momentu desilo nešto, a mi nismo bili u stanju da shvatimo šta se dešava - priznaje italijanski stručnjak.
Dodaje da nije bilo briseva jer niko nije očekivao ovaj virus.
- Deca su bila bolesna, išla su u školu, sve je još bilo otvoreno, a ko je pazio na decu? Bake i deke. Sigurno su ih tako zarazili, onda su deca ostala kod kuće, nismo više mogli da se krećemo, deca su se manje razboljevala, više su počinjali da se razboljevaju odrasli koji su išli na posao, pa su onda roditelji počeli da prenose zarazu deci koja su bila kod kuće, dok je do tog momenta bilo obrnuto. Dakle, mislim da smo videli fazu u kojoj su stariji bili najugroženiji, a sada vidimo i one od 30 i manje godina koje su na reanimaciji - kaže Zuketi.
Italijanski pedijatar priznaje da se još mnogo toga ne zna o ovom virusu:
- Ovo je infekcija koju mi ne poznajemo i svako od nas može da reaguje na zarazu na izuzetno intenzivan način, kao što i ne mora, mehanizmi nisu jasni. Ne razumemo još zašto neko reaguje na izuzetno težak način, a neko drugi mnogo manje. Ali to je u prirodi svih stvari, pomislite da neki ljudi postaju dijabetičari, a drugi ne. Neki su se sreli sa nekom virusnom infekcijom koja dovodi do bolesti, a kod nekih ne. Ovde imamo osobe koje su prosto više podložne teškim infekcijama, ali kada pričamo o godištima, ako baš hoćemo možemo da izuzmemo najmlađe, svi ostali su podložni virusu.