ZATEGNUTI ODNOSI SUPER SILA: Svet se boji HLADNOG RATA, a evo šta kaže TRAMPOV SAVETNIK
Sporazum o otvorenom nebu potpisan 1992. godine
Povlačenje Vašingtona iz Sporazuma o otvorenom nebu ne znači početak novog hladnog rata, izjavio je pomoćnik američkog predsednika Donalda Trampa za nacionalnu bezbednost Robert O'Brajan u intervjuu.
MOĆNIJI NEGO IKAD: Talibani i narko-karteli ISKORISTILI PANDEMIJU i nemoć vlasti
PRONAĐENA CRNA KUTIJA NA MESTU PADA PAKISTANSKOG AVIONA: U njoj se nalaze KOMPLETNI podaci o letu
NEŠTO ČUDNO SE DEŠAVA SA KIMOM: Gardisti pod PUNOM RATNOM OPREMOM se rasporedili oko PLANINSKE TVRĐAVE
- Ne mislim da je ovo novi hladni rat - rekao je O'Brajan.
Američki funkcioner kaže da SAD nameravaju da aktivno rade na novom obostrano korisnom Sporazumu o smanjenju strateškog ofanzivnog naoružanja (START 3) sa Rusijom.
- Rusija je pogođena kovidom 19, a mi takođe preživeli tešku krizu zbog virusa korona koji nam je stigao iz Kine. Pomagali smo Rusima, poslali smo im respiratore. Na početku krize oni su poslali nama zaštitnu odeću. Stoga mislim da imamo dobre odnose sa Rusijom i smatram da ćemo veoma usrdno raditi na novom sporazumu START 3. Imamo odličan pregovarački tim koji je sada sastavljen - istakao je O'Brajan.
On je dodao da se nastavlja rad u sferi kontrole naoružanja i naglasio da je neophodno da su sporazumi obostrani i da ih obe strane poštuju.
- Nažalost, to nije bio slučaj sa Sporazumom o otvorenom nebu - naglasio je Trampov pomoćnik.
O'Brajan je naglasio da izlazak iz sporazuma neće imati nikakve posledice na civilni vazduhoplovni saobraćaj.
Inače, američki predsednik Donald Tramp izjavio je da će Amerika izaći iz Sporazuma o otvorenom nebu zbog toga što ga Rusija krši. Moskva kategorički odbacuje takve optužbe i upozorava da Vašington svojom odlukom nanosi još jedan udarac sistemu međunarodne bezbednosti.
Inače, Sporazum o otvorenom nebu potpisan je 1992. godine i postao je jedna od mera za izgradnju poverenja u Evropi nakon Hladnog rata. On je na snazi od 2002. godine i omogućava zemljama-učesnicama da otvoreno prikupljaju informacije o oružanim snagama i aktivnostima drugih.
Sporazum su potpisale ukupno 34 države, a većina njih su NATO zemlje, pa se može očekivati da će Amerika i nakon povlačenja iz ovog Sporazuma preko svojih partnera dobijati potrebne informacije.
TALAČKA SITUACIJA U MOSKVI: Posle drame u banci, specijalci UHAPSILI ČOVEKA koji je nosio BOMBU
AMERI TESTIRALI LASERSKI TOP U PACIFIKU: Proba izvršena u TAJNOSTI, isplivali SNIMCI I FOTOGRAFIJE (VIDEO)
Rusija odlučna: Primenjivaće se Sporazum o otvorenom nebu
Džo Bajden žestoko uvredio Afroameričku populaciju (VIDEO)