ZNA SE KO JE PRAVI POBEDNIK U KARABAHU: Putin velemajstorski odigrao, Turci naseli kao nikad do sada!
Posle proglašenja prestanka ratnih dejstava između sukobljenih strana u Karabahu, evo kakva je situacija
Starhovite borbe u Nagorno-Karabahu su zaustavljene 10. novembra. Nijedan rat nije za slavlje. Međutim, u ovom ratu jedni su potpuni pobednici, a drugi teški gubitnici. U Bakuu je slavlje, u Jerevanu tuga, bes, očaj i nemoć.
(UZNEMIRUJUĆI VIDEO) AZERI NISU POŠTEDELI NIKOG: Jermenski vojnici pobijeni, unakaženih tela, obezglavljeni pored autoputa!
POČINJU NOVI MASOVNI PROTESTI: Jerevan ponovo na nogama! (VIDEO)
LAVROV STAVIO TAČKU NA SPEKULACIJE: Otkrio ko zaista sme da bude Karabahu, a ko ne sme?
Jermenija je rat dočekala krajnje nespremna. Politički vrh države nije znao šta da radi. Nisu ni imali na koga da se oslone. Dobili su samo usmenu podršku pojedinih zapadnih država koje loše stoje u odnosima sa Turskom.
Oružje su Jermeni dobijali besplatno od Rusije, čak su i ruske trupe od poslednjeg rata devedesetih raspoređene u Jermeniji kako bi pomogli u čuvanju granice sa Turskom, ali ne i u Karabahu, gde su tek sada pristigli u svojstvu mirovnjaka.
Međutim, koliko je to rusko oružje bilo funkcionalno, veliko je pitanje, jer se dobro naoružanje ne poklanja tek tako, već se prodaje, a Azerbejdžan je imao novac da ga kupi kako od Rusije, tako i od Izraela i Turske.
Od Turske su ga čak dobili i besplatno, jer se braća pomažu. Turska vojska je aktivno pomagala Azere u operacijama slanjem aviona F-16 i ubitačnih bespilotnih letelica - kamikaza koje su razbile trupe Snaga odbrane Arcaha (ADA) na kontakt liniji već u prvim danima rata i psihički oslabile Jermene.
Najbolji prikaz pravog stanja stvari u regionu južnog Kavkaza dao je jedan korisnik društvene mreže tviter koji je vrlo jasno i kratko sve objasnio.
Šta nam je pokazao rat u Nagorno-Karabahu 2020. godine?
1. Azerbejdžan
Najveći pobednik ovog rata je naravno Azerbejdžan, jer je uspeo da povrati (oduzme) teritorije na koje je polagao pravo u prošlosti, na osnovu međunarodnog prava, ali ne i istorijskog prava. Baku je oslobodio, tj. povratio svoje zemlje, ali možda su se malo i zaneli u slavlju.
Ukoliko Turska pogorša odnos sa Moskvom, sve se može promeniti.
2. Rusija
Rusija je definitivno pobednik u ovom ratu, jer je ojačala svoje prisustvo u Nagorno-Karabahu i na prostoru južnog Kavkaza odakle će moći da kontroliše kako poštovanje mira, tako i Tursku, Azerbejdžan i da dela u budućnosti protiv Turske, ukoliko Ankara učini nešto ishitreno i okrene leđa Rusiji.
3. Turska
Ankara je u ovom ratu na prvi pogled pobedila, ali da li je zaista tako, ostaje nam da vidimo. Pobeda se vrlo lako može preokrenuti u poraz ukoliko se izneveri Rusija. Pomogla je bratskom azerbejdžanskom turskom narodu i sada se prebacuje sa panislamskog još i na panturski projekat. Time menja geopolitički balans snaga u regionu, ali ne sme zaboraviti da Rusija sve pomno prati i da jedan pogrešan potez može dovesti do toga da Moskva pošalje vojsku i opremu Jermenima da povrate izgubljeno. U Siriji 2015. to nije bio nikakav problem.
4. Iran
Iako je ajatolah Hamnei sa simpatijama gledao kako njegova braća po krvi (on je Azer) i veri Azeri koji su isto šiiti kao i Persijanci u Iranu, gaze inoverne Jeremne i iako se Iran nije mešao u sukob, postoji mišljenje da je Teheran napravio veliku grešku.
Dozvolili su da Jeremni izgube granicu sa Iranom. Možda je to zbog toga što je i sam vrhovni vođa Azer i zato što u iranskom Azerbejdžanu živi oko 18 miliona šiitskih Azera!
Kako stoje stvari, Iran se mora pomiriti sa novom geopolitičkom stvarnošću, a to je da će Turska raditi na ostvarenju ideje panturcizma, tj. spajanja svih turskih naroda do centralne Azije, što ugrožava Iran kako zbog religije (moguće je nametanje sunitskog islama u Azerbejdžanu), tako i zbog jačeg vezivanja Azera sa Turskom po principu jezika i zajedničkih korena i udaljavanja od šiitskog Irana.
Svemu tome treba dodati moguće jačanje, pored kurdskog, i azerskog separatizma u Iranu.
5. Jermenija
Najveći gubitnici u karabaškom sukobu ove godine su svakako Jermeni. Na hiljade ljudi je primorano da napusti domove, vojska je izginula ni za šta. Poginuli su mladi golobradi vojnici od 18 i 19 godina. Jerevan je pod opsadom opozicije i demonstranata. Narod linčuje političare.
Izbili su antivladini neredi prouzrokovani nezadovoljstvom i odlukom da Jermenija bez borbe preda pola Arcaha i sve regione oko njega Azerbejdžanu.
Ovo je još jedan težak udarac na viteški narod sa Kavkaza, kog niko vojno nije podržao i koji je morao pred daleko brojnijeg neprijatelja zastarelim naoružanjem.
Vesti o aktuelnoj situaciji u Nagorno-Karabahu možete pratiti OVDE.