PUTIN ŠMEKERSKI ODIGRAO: Slabo ko vidi da je i Turska poražena u Karabahu, otkriveno kako
Jermeni su ponovo doživeli veliki poraz tokom svoje istorije, ali su i Turci
Uporedimo položaj strana po okončanju sukoba.
Slede još veće donacije: Meridian pomogao Vladi Crne Gore i čitavom regionu
RUSIJA UPOTREBILA MOĆNO ORUŽJE: Prvi put i to baš u Karabahu, Azeri gledali u neverici (VIDEO)
Desetine hiljada demonstranata ispred rezidencije Pašinjana - postavljen ULTIMATUM (FOTO/VIDEO)
Jermenija:
Bez sumnje glavni gubitnik ovog rata. Pašinjan i njegovi ljudi doveli su narod do propasti.
Otkad je došao na vlast, prekinuo je skoro svaku saradnju sa Rusijom (uključujući obaveštajnu i bezbednosnu), iz vojske i obavještajnih službi odstranio sve navodno "proruske" elemente, zabranio škole za učenje ruskog jezika.
Turska:
Sledeći veliki gubitnik rata je Turska, čiji su planovi za objedinjavanje svih turkijskih naroda u okviru nove otomanske imperije, kako se dalo i pretpostaviti, propali.
Erdogan je megaloman svetskih razmera i uzročnik problema, uvukavši Tursku u ratove (ili nazovi-ratove) sa Sirijom, Izraelom, Irakom, Grčkom, Libijom, Iranom, Rusijom, čak i (donekle) s NATO-om.
Da ne govorimo o krvoprolićima nad Kurdima na svakom koraku. Rusija je vojno intervenisala u Siriji, Libiji, i sad Azerbejdžanu uskraćujući Turskoj status imperije za kojim žudi.
Pritom smo svaki put videli da Turska kao država nema resurse da stvori imperiju, pogotovo što Erdogan prosto ne razume da istovremeno pokretanje sukoba na više frontova vodi pravo u propast.
Velika je verovatnoća da su ruski helikopter u jermenskom vazdušnom prostoru oborili Turci, s ciljem da nateraju Rusiju da prestane s traženjem rešenja i da bi se sukob nastavio.
Alijev je, međutim, mudro prihvatio odgovornost na sebe, nazvavši događaj tragedijom, uputivši izvinjenje i ponudivši nadoknadu. Sve je verovatno usledilo pošto je sa Putinom (s kojim je blizak prijatelj) imao, kako se diplomatski kaže, "otvorenu razmenu mišljenja".
Rusija:
Rusija je jedini pravi pobednik ovog rata. U Americi, Evropi i Rusiji Jermeni imaju veliki uticaj, kojim će svoj poraz pokušati da predstave kao poraz Rusije. Rusija se, međutim, pokazala kao jedina sila u stanju da uspostavi mir na Kavkazu.
Rusija sad s pravom može reći da obojene revolucije neminovno vode teritorijalnim gubicima (Ukrajina, Gruzija, sad i Jermenija) i političkom haosu (svuda).
Obratite pažnju na koridore između Azerbejdžana i azerske pokrajine Nahičevan i između Jermenije i Nagorno Karabaha. Oba ova koridora su od životne važnosti za obe zemlje, i odsad će biti pod kontrolom ruske Savezne službe bezbednosti (FSB).
U strateškom pogledu, Rusija čeličnom rukom drži životno važne arterije i za Azerbejdžan i za Jermeniju.
Rusija će odsad imati stalno vojno prisustvo i u Jermeniji i u Azerbejdžanu. Gruzija je praktično kastrirana. Na ruskom delu Kavkaza vlada mir, Crno i Kaspijsko more faktički su "ruska jezera", a ruska "slaba tačka" jača je no ikad.
Vesti iz Nagorno-Karabaha možete pročitati OVDE.