ZAVRŠENI PREGOVORI PUTINA, PAŠINJANA I ALIJEVA: Posle tri sata potpisan važan dokument, precizirani sledeći koraci
Sastanak je održan u Moskvi
U Moskvi su završeni pregovori predsednika Rusije Vladimira Putina, azerbejdžanskog predsednika Ilhama Alijeva i premijera Jermenije Nikola Pašinjana. Trilateralni sastanak trajao je skoro četiri sata.
Glumci i Mozzart prikupili 3.525.000 dinara za pomoć UDUS-u - pogledajte prvu zoom predstavu u Evropi!
PUTIN U ULOZI SUDIJE: Alijev i Pašinjan na sastanku u Kremlju, razgovaraće samo o jednom (VIDEO)
POLICIJA MORALA DA SPAŠAVA PAŠINJANA: Demonstranti preprečili put jermenskom premijeru (VIDEO)
Trojica lidera su nakon pregovora potpisala izjavu o novim koracima za razvoj infrastrukturnih projekata u Karabahu, a Putin je razgovore sa Alijevom i Pašinjanom nazvao važnim, korisnim i konstruktivnim.
- Današnji sastanak smatram izuzetno važnim i korisnim, jer smo uspeli da se dogovorimo i potpisali smo zajedničku izjavu o razvoju situacije u regionu - rekao je Putin.
Ruski lider je precizirao da misli na konkretne korake za razvoj ekonomskih veza i infrastrukturnih projekata.
Trojica lidera takođe su se dogovorila da će Rusija, Jermenija i Azerbejdžan formirati radnu grupu na nivou zamenika premijera za rešavanje problema ekonomije i saobraćajne infrastrukture.
- Oni (potpredsednici vlade triju zemalja) će u najskorije vreme formirati radne ekspertske podgrupe, predstaviti konkretne planove za razvoj saobraćajne infrastrukture i ekonomije regiona. Siguran sam da će primena ovih sporazuma biti od koristi i jermenskom i azerbejdžanskom narodu - istakao je Putin rekao nakon razgovora.
On je dodao da ruska mirovna grupa u Karabahu generalno ispunjava svoje obaveze i da nema nikakvih suštinskih incidenata u zoni sukoba.
- Pre svega, želeo bih da zahvalim svojim kolegama, i predsedniku Azerbejdžana i premijeru Jermenije, što su pristali da dođu u Moskvu na sastanak kako bi razmatrali pitanja vezana za primenu mirovnog sporazuma od 9. novembra prošle godine. Došli smo do zaključka da se uslovi sporazuma generalno poštuju i da nisu zabeleženi nikakvi ozbiljni incidenti - rekao je Putin nakon razgovora.
Nakon razgovora, Alijev se obratio Putinu i zahvalio mu na pozivu i inicijativi za održavanje sastanka.
- Takođe delim vaše mišljenje da je sastanak bio veoma važan kako bi se obezbedio dalji održivi i bezbedan razvoj našeg regiona - istakao je Alijev.
Alijev je istakao da deblokiranje saobraćajnih komunikacija odgovara interesima Jerevana i Bakua.
- Izjava koja je danas potpisana govori o našim namerama, jer je jedna od tačaka izjave nakon prestanka borbenih dejstava bila deblokada saobraćajnih komunikacija. Ovo je oblast koja može dati veliku dinamiku razvoju regiona, kao i ojačati bezbednost. Zato što otvaranje saobraćajnih veza odgovara interesima naroda Azerbejdžana, Jermenije, Rusije, naših suseda. Siguran sam da će i susedne države aktivno učestvovati u stvaranju saobraćajnih koridora i stvaranju široke mreže saobraćajnih arterija u našem regionu - rekao je Alijev.
Trilateralni pregovori
Ranije je objavljeno da će Putin takođe održati odvojene bilateralne razgovore sa svojim azerbejdžanskim i jermenskim kolegom.
Trilateralni pregovori odvijali su se iza zatvorenih vrata, sa izuzetkom Putinovog obraćanja na samom početku.
Ruski lider naveo je da Rusija ceni partnerske i dobrosusedske odnose sa Azerbejdžanom i Jermenijom i zahvalio je svojim kolegama na pozitivnom prihvatanju posredničkih napora ruske strane da prekine sukob u Nagorno-Karabahu.
Putin je konstatovao da se sporazumi postignuti u novembru 2020. godine dosledno sprovode, a to stvara neophodne preduslove za dugoročno i potpuno rešavanje sukoba u Nagorno-Karabahu na pravednoj osnovi, u interesu i jermenskog i azerbejdžanskog naroda.
Lideri tri zemlje su 10. novembra potpisali sporazum o prekidu borbenih dejstava u Karabahu. Prema tom dokumentu, pod kontrolu Azerbejdžana su prešle tri oblasti u Karabahu: Agdamska, Kelbadžarski i Lačinski, dok je Jermenija zadržala deo Lačinskog koridora u širini od pet kilometara koji obezbeđuje vezu između nepriznate Republike Nagorno-Karbah i Jermenije, bez grada Šuša.
Duž kontakt linije u Karabahu raspoređeni su ruski mirovnjaci, na teritoriji Azerbejdžana biće formiran rusko-turski centar za monitoring sporazuma o primirju.
Više vesti o Nagorno-Karabahu, pročitajte OVDE.