NAJPOZNATIJE UBISTVO KOJE JE PROMENILO TOK MAFIJAŠKE ISTORIJE: Napad odjeknuo u svetu zbog načina na koji je izveden!
Ubijala je mafija i ranije ali nikada ovako, na ovaj način i ovako visoko pozicionirane sudije
Italija danas obeležava tužnu godišnjicu. Naime, 23. maja 1992 godine pripadnici Sicilijanske mafije izveli su napad postavivši više od 500 kilograma eksploziva ispod autoputa ka Palermu i usmrtili sudiju Đovanija Falkonea, njegovu suprugu i tri pripadnika obezbeđenja dok ih je još nekoliko povređeno. O ovom ključnom događaju u novijoj italijanskoj istoriji govori docent Ilija Životić, stručnjak za bezbednost.
OGLASILI SE IZ AVIOKOMPANIJE POVODOM PRINUDNOG SLETANJA: Ništa sumnjivo u avionu koji je sleteo u Minsk
DRAMA NA NEBU IZNAD BELORUSIJE! Prinudno spušten avion na aerodrom u Minsku, UHAPŠEN opozicionar - reagovao i NATO
Još jedna žrtva pada gondole u Italiji: Dečak (9) umro u bolnici, doktori uradili sve što su mogli
Napad je odjeknuo u celom svetu zbog svoje bezobzirnosti i načina na koji je izveden. Ubijala je mafija i ranije ali nikada ovako, na ovaj način i ovako visoko pozicionirane sudije. Neposredno pre napada sudija Falkone je učestvovao u stvaranju konvencije UN o borbi protiv organizovanog kriminala i postao sagovornik mnogih značajnih pojedinaca ali i predstavnika drugih država u borbi protiv kriminala.
Dve nedelje kasnije mafija je ubila autobombom i njegovog najbližeg saradnika i partnera sudiju Borselina kojima su zahvalni građani naslikali ogroman mural. Ta dva događaja srušila su poziciju mafije koju su filmovi stvarali kod običnih ljudi. Ti isti obični ljudi koji su mafiju i mafijaše gledali kroz filmove konačno su videli njihovo pravo lice.
- Upravo zbog pritiska običnih građana Italije vlada u Rimu je sprovela najveću anti mafijašku akciju uz pomoć vojske koje se zadržala na Siciliji 6 godina. Tako je ovim napadima ustvari započeo kraj mafije kakvu smo znali do tada. Nastupio je kraj organizaciji koja je nastala 1870 na Siciliji i koja je vremenom postala deo tamošnjeg folklora i običaja - navodi Životić.
Ono za šta je mafija mislila da je demonstracija njihove moći i da su u tom trenutku najjači i nedodirljivi, pokazalo se kao Pirova pobeda i početak njihvog kraja.
- Danas mafija nije ni izbliza tako jaka i organizovana kao pre napada na sudiju Falkonea. Organizacija koja je izmislila saradnju sa političarima i pljačkanje javnih fondova za izgradnju infrastrukture kroz naduvane cene i nepostojeće radove je na kolenima. Zahvaljujući pre svega zakonu o poreklu imovine koji je postao uzor svim zakonodavstvima na svetu ali i instituciji zaštićenog svedoka vlasti situaciju drže pod kontrolom. Zaplene velikog broja nekretnina, kompanija, i robe poslednjih 20 godina mere se u desetinama milijardi eura. Ukupne presude prelaze 1000 godina zatvora. A Palermo više nije prestonica mafije. Sada je turistička atrakcija - zaključuje Ilija Životić.