NAJVEĆI POZNAVALAC IS: Otvoreno o urušavanju kalifata, greškama SAD i Sadamu Huseinu!
Džobi Vorik je dobitnik Pulicerove nagrade i autor knjige o teorističkoj grupi nazvanoj "Crne zastave - uspon Islamske države".
Iračka vojska, uz podršku SAD i drugih zemalja, napreduje ka Mosulu i ako dođe do očekivanog pada tog grada, sledi ofanziva na Raku, ali urušavanje "kalifata" na terenu neće okončati Islamsku državu, smatra američki novinar Džobi Vorik.
Vorik je dobitnik Pulicerove nagrade i autor knjige o teorističkoj grupi nazvanoj "Crne zastave - uspon Islamske države".
Mosul je u protekle dve godine bio pod kontrolom Islamske države, služeći kao značajno uporište u takozvanom "kalifatu", čije je sedište sirijski grad Raka.
Gubitak Mosula mogao bi da nanese ozbiljan, ali ne i smrtonosni udarac Islamskoj državi, kaže Džobi Vorik.
- Njihova ideja će biti prisutna još dugo i bojim se da će za borbu protiv nje biti potrebne godine - smatra on.
Vorik smatra da je za uspon Islamske države kriva američka invazija na Irak.
- Da smo zadržali fokus na al-Kaidi i nismo otišli da ganjamo Sadama Huseina, mislim da bi istorija išla drugačijim tokom i danas se ne bismo borili protiv ovog protivnika - navodi Vorik.
Vorik kaže da je Islamska države redefinisala ideju terorizma na globalnom nivou.
- Mislim da je Islamska država zamenila al-Kaidu kao ‘bauk’, čak i za Amerikance. U našoj pop kulturi, u medijima, postoji velika fiksacija na Islamsku državu, jer su oni uspeli da nas isprovociraju kako al-Kaida nikada nije. Jezivi prizori pogubljenja, odsecanja glava, zločini koje oni čine na dnevnoj bazi… to se uvuklo u američku psihu na način koji nije uspeo čak ni al-Kaidi - kaže novinar.
Hiljade ljudi otišle su na Bliski istok da se bore za Islamsku državu. Kada se kalifat bude urušio, mnogi će se vratiti u svoje rodne zemlje. Vorik smatra da bi za vlasti bilo mudro da izdvoje one koji su se odrekli svojih terorističkih amibicija i iskoristi ih za suzbijanje džihadističke poruke, koju će širiti oni koji nastavljaju da veruju u nju.