NAJVEĆI SREĆNIK TRAGEDIJE U ĐENOVI: Zeleni kamion izbegao nesreću za dlaku, vozač i dalje u STANJU ŠOKA
Kamion dospeo u sve svetske medije
Na moje oči, nestao je drum koji je do tada bio ispred mene i u ponor odneo sve automobile iza kojih sam vozio - ispričao je spasiocima vozač zelenog kamiona F. L. (37), koji se zaustavio samo nekoliko metara od provalije nastale rušenjem vijadukta.
Pročitajte i:
Srećni otac, vraćao se duž Morandijevog mosta nakon runde isporuka namirnica, kada se na njegove oči nadvožnjak raspao, a on pukom srećom izbegao ponor dubok 45 metara.
Njegov zeleni kamion dospeo je u sve svetske medije, a i juče se video na vijaduktu, na istom mestu, gde je zaustavljen.
- Vozač se i dalje nalazi u stanju šoka, ali je nepovređen - rekao je Đovani D'Alesandro, direktor supermarketa čiju je hranu raznosio.
U obrušavanju nadvožnjaka Morandi u utorak na auto-putu A10 koji prolazi kroz Đenovu, grad na severu zemlje, poginulo je najmanje 39 ljudi, među kojima troje dece, uzrasta sedam, 12 i 13 godina. Proglašena je dvodnevna žalost, a građani u svim regionima države strahuju da bi i drugi mostovi mogli da dožive sličnu sudbinu, budući da je većina u lošem stanju.
Deo vijadukta Morandi preko reke Polčevere pao je na kuće i višespratnice koje su se nalazile ispod njega, uvećavajući broj poginulih i povređenih. U momentu nesreće na tom delu ovog međunarodnog puta koji spaja italijansku rivijeru sa južnom obalom Francuske, bilo je tridesetak automobila i četiri, pet kamiona, koji su se survali u provaliju.
- Video sam zeleni kamion ispred mene da je naglo stao - rekao je Marokanac Afifi Idris (39) agenciji AFP. - Zaustavio sam svoje vozilo, izašao napolje, okrenuo se i potrčao natrag. Iza mene je ostao strahovit prizor.
U noći između utorka i srede i celog jučerašnjeg dana na stotine vatrogasaca, planinara, volontera i desetine pasa obučenih da pronalaze žive ispod ruševina, pokušavali su da izvuku preživele na sigurno. Budući da su pojedini ministri priznali da most nije adekvatno održavan i da je moguće da tragediju treba pripisati ljudskoj grešci i nemaru, u Italiji se traži odgovornost i odgovor na pitanje ko je kriv za tragediju.
Većina stručnjaka tvrdi da je nemoguće da olujno nevreme, čak i udar groma, prouzrokuju rušenje vijadukta kao što se ponegde navodilo u prvim izveštajima. Oni tvrde da je po svoj prilici rekonstrukcija urađena 2016. godine sprovedena krajnje nesavesno.