NAKON UKRAJINE, MASK POKUŠAO DA REŠI TAJVANSKU KRIZU: Njegov predlog "JEDNA DRŽAVA, DVA SISTEMA" naišao na burne reakcije obe strane
Kineski ambasador u SAD zahvalio se američkom milijarderu koji je predložio uspostavljanje specijalne administrativne zone za Tajvan, dok je predstavnica Tajpeja u Vašingtonu poručila da sloboda i demokratija nisu na prodaju
Posle mirovnog plana izloženog na „Tviteru”, koji je razbesneo Kijev, da bi rat u Ukrajini mogao da se završi novim referendumom pod nadzorom UN u regionima koje je Rusija pripojila, najbogatiji čovek na svetu ponudio je i rešenje tenzija nagomilanih na drugom kraju sveta, koje prete da prerastu u oružani sukob Kine i Tajvana.
Kao i predlog za rešavanje ukrajinske krize, i sugestija Ilona Maska o rešavanju statusa Tajvana, koja je u osnovi na tragu onoga što Peking već nudi Tajpeju, izazvala je još jednu oluju i gnev na društvenim mrežama. Nije malo onih koji su razmišljanja osnivača i direktora „Tesle i „Spejs iksa” u ulozi samozvanog mirotvorca ocenili ne samo kao neprikladna, već i sramotna, poručujući mu da se drži onoga šti najbolje zna – da pravi električne automobile.
"VELIKI SAM FAN UKRAJINE, ALI NE I TREĆEG SVETSKOG RATA" Ilon Mask odgovorio na kritike iz Kijeva
"ŠTA SI TI URADIO OSIM ŠTO SI TVITOVAO?" Ilon Mask matirao Kasparova u dva poteza
LJUBAVNA AFERA NAJBOGATIJEG ČOVEKA NA SVETU: Ilon Mask bio sa ženom svog prijatelja i investitora - suosnivača Gugla
Maskov predlog za Tajvan izrečen u razgovoru za „Fajnenšal tajms” nije ostao bez zvaničnog odjeka s obe strane Tajvanskog moreuza. Kineski ambasador u SAD Ćin Gang zahvalio se američkom milijarderu koji je predložio uspostavljanje specijalne administrativne zone za Tajvan, dok je tajvanska predstavnica u Vašingtonu Hsijao Bi-Kim prekorela Maska, rekavši da „sloboda i demokratija nisu na prodaju”.
- Moja preporuka bila bi da se izmisli posebna administrativna zona za Tajvan, koja je razumno prihvatljiva, iako verovatno neće svi zbog toga biti srećni. Moguće je, a mislim i da je zapravo to i verovatno, da se postigne sporazum blaži nego u slučaju Hongkonga - rekao je Mask u intervjuu za britanski poslovni dnevnik.
Peking, koji sporno ostrvo u Južnokineskom moru smatra svojom "odbeglom provincijom", odavno Tajpeju nudi model ograničene samouprave "jedna zemlja, dva sistema". Ali predloženi model autonomije, koji je sličan onom u Hongkongu, većina političkih stranaka na Tajvanu je odbacila. U međuvremenu je i javna podrška ovom predlogu na ostrvu dodatno opala, pogotovo otkako je Peking 2020. godine uveo strogi zakon o nacionalnoj bezbednosti u Hongkongu.
U prvoj reakciji, Ministarstvo spoljnih poslova Tajvana je odbilo da javno komentariše Maskovu izjavu. Viši tajvanski zvaničnik upoznat s bezbednosnom situacijom u regionu rekao je za Rojters da „Mask mora da pronađe političkog savetnika koji ima bistru glavu”.
Slučajno ili ne, mirovni predlog kontroverznog inovatora, koji ume da unosno unovči svoje visokotehnološke ideje, plasiran je uoči nacionalnog praznika Tajvana poznatijeg kao „Dvostruki deseti dan”. Povodom dana državnosti, predsednica Tajpeja Caj Ing-Ven je poručila Pekingu da je spremna da razgovara i da oružana konfrontacija dve strane nije opcija.
Nezvanična ambasadorka Tajpeja u Vašingtonu komentarišući Maskovu ideju rekla je da "Tajvan prodaje mnoge proizvode, ali da sloboda i demokratija nisu na prodaju". Svaki dalji predlog mora da se usvoji miroljubivo, da bude oslobođen prisile i moraće da se poštuje demokratska volja naroda Tajvana”, rekla je Hsijao Bi-Kim.
Šef tajvanskog predstavništva u u Australiji Ji-Cun Čen ne krije da su ga Maskova razmišljanja navela da počne da veruje da je on „idiot” koji ne razume da se Tajvan odvojio od Kine i u međuvremenu razvio svoju posebnu kulturu:
- Kada govorimo o rešenju za bilo koju zemlju, uvek moramo da se uverimo da rešenje mora da bude kulturno, ili čak ekonomski prikladno - rekao je Cun Čen za australijski Si-Bi-Es njuz.
Povodom Maskovog predloga, portparol Ministarstva spoljnih poslova u Pekingu je samo ponovio već dobro poznati kineski stav: „Ostajemo posvećeni osnovnom principu mirnog ujedinjenja po modelu ’jedna zemlja, dva sistema’ i težimo da radimo s najvećom iskrenošću i naporima da postignemo mir”.
Na brifingu za novinare predstavnik kineske diplomatije nije propustio priliku da poruči kako će Peking odlučno poraziti svaki pokušaj da se nastavi sa separatističkom agendom o „nezavisnosti Tajvana”.
Kineski ambasador u SAD Ćin Gang je preko „Tvitera”, društvene mreže koju planira da kupi Ilon Mask, ipak zahvalio milijarderu na pozivima za mir i njegovoj ideji o uspostavljanju posebne administrativne zone za Tajvan.