NAPETO U HONGKONGU: Specijalne jedinice raspoređene širom grada, ima sukoba, a rastu i tenzije sa SAD (VIDEO)
Demonstranti su do kasno naveče na ulicama zahtevali nezavisnost od Kine, tvrdeći da je to "sada jedini izlaz".
Specijalna policija raspoređena je u četvrtak širom Hongkonga dok vlasti raspravljaju o nacrtu zakona koji bi kriminalizovao nepoštovanje kineske himne, a Sjedinjene Države vrše pritisak na Kinu da ne zadire u građanske slobode.
"Američki jastreb" najavljuje KONFRONTACIJE sa Kinom ukoliko uđe u Belu kuću
RUSI OTKRILI TAJNE EKSPERIMENTE U LABORATORIJI U PENTAGONU: Američka biolaboratorija u Gruziji krije opasne zaraze
NEMAČKA OPET KLIZI U NACIZAM: Antisemitski zločini dosegli najviši nivo
U vrućoj raspravi o predlogu zakona, koji je postao novi motiv za protivladine nemire u poluautonomnom gradu, sukobili su se poslanici u Zakonodavnom veću, čija sednica je odgođena.
Policija je u sredu uhapsila 360 osoba, dok su hiljade ljudi protestvovali zbog zakona o himni i zakonu o nacionalnoj bezbednosti koje predlaže Kina, što je podstaklo uzbunu međunarodne zajednice vezano uz poštovanje sloboda u tom gradu.
Demonstranti su do kasno naveče na ulicama zahtevali nezavisnost od Kine, tvrdeći da je to "sada jedini izlaz".
Kineski parlament bi trebalo u četvrtak doneti odluku kojom se odobrava nastavak procedure donošenja zakona o bezbednosti usmerenog protiv secesije, subverzije, terorizma i stranog uplitanja, za koji se očekuje da će biti donesen pre septembra.
Američki državni sekretar Majk Pompeo ocenio je da Hong Kong više nema poseban status prema američkom zakonu, što bi mogao biti snažan udarac njegovom statusu velikog finansijskog središta.
Pompeo istaknuo je da "ta katastrofalna odluka Kine samo poslednja na dugom popisu poteza koji temeljno potkopavaju autonomiju i slobode Hongkonga i obećanja koje je sama Kina dala stanovnicima Hongkonga".
- Potvrdio sam Kongresu da Hongkong nema jednaki tretman. Uzevši u obzir činjenice na terenu, niti jedna razumna osoba ne može tvrditi da je Hongkong zadržao visoki stepen autonomije u odnosu na Kinu - rekao je Pompeo.
U četvrtak bi se trebalo razmatrati plan zakona o "nacionalnoj bezbednosti" u Hongkongu, kojim se zabranjuje terorizam, secesija, subverzija i strano uplitanje. Kineski parlament trebalo bi doneti odluku kojom se odobrava nastavak procedure donošenja zakona, za kojeg se očekuje da će biti donesen pre septembra.
Sjedinjene Države i Kina sukobile su se oko Hongkonga u sredu u Ujedinjenim nacijama, nakon što je Kina odbila zahtev Vašingtona da se zbog pitanja novog zakonodavstva u Hongkongu sastane Savet bezbednosti UN.
Tenzije između dve zemlje već su snažno narasle zbog trgovinskih odnosa i pandemije korona virusa te Južnokineskog mora.
EU polako otvara granice: Poznato u koje zemlje će Srbi prvo moći da otputuju i kada!
Atina šalje pojačanje na granicu, umešala se Amerika: Opet napeto između Grčke i Turske
ČEČENSKI LIDER SE OGLASIO NA INSTAGRAMU NAKON SPEKULACIJA DA JE ZARAŽEN KORONOM: Evo šta je poručio sledbenicima
ANGELA MERKEL UPOZORAVA: Pandemija korona virusa će uticati na rast sukoba u svetu
DŽOKER PUTINOVOG BETMENA: Kako Lukašenko koristi koronu da bi PECKAO ruskog lidera, Kremlj želi da uzvrati udarac