Napravljene izmene u Strategiji EU za Zapadni Balkan: Umesto rokova Srbiji uvedene oznake HITNO za rešavanje uslova
Ozbiljni zadaci zadati našoj zemlji
Iz Strategije EU za proširenje na Zapadni Balkan izostavljeni rokovi za ispunjenje uslova na putu do članstva u EU koji su bili precizirani u prethodnoj verziji.
Pročitajte i:
- OPASNO upozorenje: Problem sa imenom Makedonije PRETNJA Balkanskoj strategiji, preti joj propadanje
- Albanija NAPADA prijateljstvo Srbije i Grčke: Pritisak na Atinu da se prizna NEZAVISNOST KOSOVA
- Nakon Jugoslavije, sledeća je Grčka: Milion ljudi na ulicama Atine se protivi imenu Makedonija (FOTO/VIDEO)
Strategija će u utorak biti predstavljena u Strazburu.
U slučaju Srbije, umesto 2019. godine koja je bila navedena kao rok za ispunjenje prelaznih merila u oblasti vladavine prava i za postizanje pravno obavezujućeg sporazuma o normalizaciji odnosa s Kosovom, u novoj verziji piše da to treba da se učini "hitno", prenose agencije.
Takođe, u prethodnoj verziji je stajalo da bi Srbija i Crna Gora, ako ispune sve potrebne uslove, mogle 2024. da potpišu pristupni sporazum.
U novoj verziji se navodi da "pristupni sporazum može biti potpisan onda kada zaključe pregovore i nakon mišljenja Komisije, pristanka Evropskog parlamenta i odluke Saveta o primanju novih članica".
Po navodima agencija u novoj verziji Strategije promenjena je i formulacija koja se odnosi na rešavanje graničnih sporova tako što je, navodno na insistiranje Slovenije, iz teksta izbačeno da se u slučaju nemogućnosti da se granični sporovi reše bilateralno, arbitraža preda Međunarodnom sudu.
U Strategiji se navodi da bi Srbija i Crna Gora "uz snažnu političku volju, sprovođenje reformi i nalaženje rešenja za sporove sa susedima, trebalo da budu spremne za članstvo (u EU) do 2025".
Komisija u Strategiji navodi i da sve zemlje Zapadnog Balkana imaju priliku da napreduju na evropskom putu na temelju vlastitih zasluga i brzinom kojom budu ostvarivale reforme.
Dokument će u Strazburu predstaviti visoka predstavnica EU Federika Mogerini i komesar za proširenje Johanes Han nakon čega sledi rasprava u Evropskom parlamentu.
Strategija će biti upućena zemljama-članicama koje će o njoj raspravljati na samitu u martu.