Narod prestravljen u Sibiru, njegovo ime ne govore: Usred dana ih okovala tama, odsečene ruke u vrećama!
Užas za užasom, a njega se mnogo plaše
Prema izveštajima lista "Jakutija 24", delovi Sibira su utonuli u tročasovnu tamu, od 11 do 14 sati. Fotografije koje objavljuju zbunjeni meštani pokazuju malo više od crnih senki stabala i zgrada te crveno nebo koje je neobjašnjivo pojavilo na tri sata.
Pročitajte i:
Atmosferi nije pomogao težak vazduh prepun crne prašinekao u hororu, piše "LiveScience".
- Bilo je nemoguće biti na ulici - kažu svedoci bizarnog događaja za vesti Saka Dejli. Ostali lokalni stanovnici izvestili da je u njihovim domovima odjednom bilo crnilo, da je tajnoviti smog pretvorio bačve vode u bačve blata i da su obližnja jezera izašla iz pomrčine prekrivene prljavim, crnim slojem prljavštine.
Za rusku republiku Jakutska (zvana Sakha) deo Sibira koji je dom najhladnijih gradova na svetu, jul je dobrodošao odmor od sedmomesečnih zima koje divljaju od oktobra do aprila. Retko je doba godine kada meštani mogu izaći napolje bez rizika da se živi smrznu jer sunce se napokon na nebu zadržava više od 20 sati za razliku od zimskog vremena kada je jedva dva sata prisutno.
Zamislite zbunjenost i razočaranje kada je meštane sunce napustilo odjednom na tri sata, a zamenila ga tajanstvena, prljava pomračina koja je došla niotkud.
Šta se krije iza ovog događaja?
- Iako je meštanin okrivio "Đavola" za ovu nepriliku, verovatno su krivci višestruki - šumski požari koji su goreli oko Jakutije i drugde u Sibiru - izvestio je Sajberijan Tajms.
NASA Opservatorije Zemlje registruju i godišnje požare u Sibiru, stotine požara izbilo je već od maja koji su razorili deseine hiljada hektara šume. Dok je većina tih požara stotine milja daleko od gradova, dim i aerosoli oslobođeni od strane nekih od tih požara prekrili su dobar deo planete.
Jedna grupa požara nastala je 3. jula i proizvela dim koji je prešao 8.046 kilometara u razdoblju od 11 dana, prolazeći preko severoistočne Rusije, Aljasku i kroz Kanadu pre nego što je počeo da slabi.
- Dim tih dimenzija lako može da zaseni zemlju ispod i ispuni vazduh gasovima koji zagađuju okolinu - napisali su naučnici NASA. Međutim i dalje nisu sa sigurnošću potvrdili tačan razlog takve pomračine u Jakutiji.
Sibir ima svoj udeo čudnih pojava, od vrećice pune odsečenih ruku koje su se u martu pojavile u snegu do kiša zlatnih poluga koje su ispale iz aviona. I industrijski Sibir ima dugogodišnje probleme zagađenja poput "krvave kiše" industrijske rđe koja je pala na parkiralište afbrike pre samo nekoliko nedelja. Ovaj događaj bi lako mogao biti spoj dimova požara i industrijskih otpadnih dimova.