NAUČNICI OTKRILI "AHILOVU PETU" KORONE? Pronađen mehanizam za uništenje virusa, OVI LEKOVI SU SPAS
Njihova studija objavljena u stručnom časopisu "Cell" otkriva da jedan "trik" pomaže da se efikasno prenosi sa ćelije na ćeliju
Naučnici su otkrili još jedan "trik" koji virusu Sars-CoV omogućava da izazove plućno oboljenje kovid-19, pa čak i da ubije pacijenta.
Njihova studija objavljena u stručnom časopisu "Cell" otkriva da mu taj "trik" pomaže da se efikasno prenosi sa ćelije na ćeliju – tako što utiče na ćelije da formiraju pipke nalik na špagete, za koje se zakače novonastali virusi. Ti pipci probijaju omotač susednih ćelija, a kroz te otvore izazivači prodiru u njih.
DA LI JE OVO JOŠ JEDNA OD NJEGOVIH ŠALA? Predsednik Filipina predložio građanima da ruke DENZIFIKUJU BENZINOM!
KORONA U ULOZI DŽELATA: Osam osuđenika na smrt preminula od opakog virusa
ERDOGAN POZVAO POJEDINCE NA MEGDAN! "Turska razočarala one koji su očekivali da će POKLEKNUTI pred pretnjama"
- Pretpostavljamo da je to ono što ubrzava infekciju. Ove zastrašujuće i zloćudne cevčice omogućavaju virusima da napadnu nekoliko ćelija istovremeno – kaže rukovodilac studije Nivan Krogan, molekularni biolog sa Univerziteta Kalifornije u San Francisku.
Naučnici su ispitivali sa kojim proteinima korona virus dolazi u interakciju
U okviru studije naučnici su ispitivali kako Sars-CoV-2 menja proteine u napadnutoj ćeliji. Pritom su posebnu pažnju posvetili tzv. fosforilaciji, procesu u kome se mali molekuli koji sadrže fosfor vezuju za druge biomolekule, naročito proteine, podstičući ih na aktivnost. Ovaj proces je bitan za mnoge procese, kao što su rast, deljenje i starenje ćelija. Fosforilaciju kontrolišu određeni enzimi, tzv. kinaze.
- Oni su glavni prekidač ćelije. Ako virus izmeni taj prekidač, može da ih natera da podstaknu infekciju – objašnjava Krogan.
Naučnici okupljeni oko Krogana sproveli su studiju na bubrežnim ćelijama afričkih zelenih majmuna (Chlorebus), koje novi korona virus lako napada kao i ljudske ćelije. Oni su primetili da se naročito menja aktivnost kazeinkinaze 2, enzima koji reguliše rast ćelijskog skeleta, tj. daje ćeliji oblik i stabilnost. Virus je doslovno zaposeo kazeinkinazu 2 i njenom pojačanom aktivnošću iznudio stvaranje pipaka, tzv. filopodija.
Sedam lekova sprečilo razmnožavanje virusa
Dugački i razgranati pipci omogućavaju agresivnije prenošenje virusa na druge ćelije. Prema Koganovim rečima, ovo zapažanje razotkriva "Ahilovu petu zaraženih ćelija", objašnjava Kogan, koji je s kolegama identifikovao 87 lekova koji su ili već registrovani, ili se testiraju u kliničkim studijama, a koji inhibiraju kinaze koje menja Sars-Cov-2. Sedam, koji se obično koriste za lečenje raka i upala, u eksprimentima su sprečili razmnožavanje virusa.
Drugi naučnici, međutim, ukazuju na slabu tačku studije.
- Ona je brižljivo i detaljno izvedena, ali je ograničena. Rađena je na ćelijama majmuna, a ne sa tkivom ljudskih disajnih puteva – kaže biolog Kerol Reis sa Univerziteta u Njujorku, koja nije učestvovala u studiji.
UKRAJINA DOBILA POJAČANJE: Koliko je situacija bezazlena? Pet NATO brodova ušlo u Odesu (FOTO)
VLADA UPUTILA APEL: Velika Britanija poziva dobrovoljce da učestvuju u kliničkim ispitivanjima vakcine protiv korone
EPILOG AVIONSKE NESREĆE U VESELU: "Kuća je gorela, dim je bio svuda, zatekli smo tela koja su se raspadala"
ČOVEK KAMELEON SA 83 LICA ZATRESAO AMERIKU: Upravo ovaj vešt način manipulisanja mu je omogućio veliko BOGATSTVO
NE NAZIRE SE KRAJ EPIDEMIJE: Evo zašto će korona virus na zimu biti JOŠ OPASNIJI