NEKE ZEMLJE ĆE MNOGO DOBITI POBEDOM TALIBANA: Kome trijumf radikalnih islamista najviše ide u prilog i zašto?
Ceo Avganistan je danas pod njihovom kontrolom
Pobednici u Kabulu biće oni koji imaju koristi od preuzimanja vlasti od strane talibana. Oni će takođe biti oni koji imaju koristi ili navijaju jer SAD izgledaju ponižene.
Očišćeno Zobnatičko i Zavojsko jezero u okviru Henkelovog projekta „Volim reku, a ti?“
LICEMERJE ZAPADA: Dojče Vele osuo PALJBU posle pobede Talibana: Znaju godinama šta se dešava, SADA SE KAO ČUDE!
(UŽIVO) HAOS U AVGANISTANU NE PRESTAJE: "Stižu nam zastrašujuće informacije", Bajden se hitno obraća naciji!
Među tim "dobitnicima" su Katar, Rusija, Kina, Pakistan, Turska i Iran. To se može videti na različite načine. Većina ovih zemalja ugostila je Talibane ili ih prećutno podržala. Drugi, poput Turske, nastojali su da imaju ulogu u post-američkom Avganistanu, prenosi Džeruzalem post.
Iranski mediji puni su priča koje tvrde da talibani neće izvoziti ekstremizam niti pretiti bilo kome i da je Iran uvek pomagao avganistanskom narodu. Iranski zvaničnik Ali Šamkani, na primer, dao je pozitivne izjave o ulozi Irana u Avganistanu.
U međuvremenu, katarska Al Džazira bila je tu da prikaže talibane koji preuzimaju predsedničku palatu u Kabulu. Izgleda da je Katar unapred znao za planove talibana jer je Doha godinama bila domaćin talibanima.
Katar ima veliku američku vojnu bazu, ali je uvek podržavao verske ekstremiste, uključujući Hamas i Muslimansko bratstvo, a Talibanima je pružao tretman crvenih tepiha. Ovo je veliki dobitak za Katar i on će ga iskoristiti za polugu širom Bliskog istoka.
Dok Katar i Turska imaju koristi zbog svojih veza sa islamističkim grupama i opšte podrške ekstremnim islamskim pokretima, Iranu koristi to što vidi kako SAD napuštaju kućni prag. Iran takođe želi da SAD napuste Irak i iskoristiće avganistanski haos da ih natera da napuste Irak. Turska će raditi sa Rusijom i Iranom u Siriji na pokušaju da nateraju SAD da odu. Sve ove zemlje slažu se da žele da Amerika ode iz regiona.
I Rusija i Kina su ugostile talibanske delegacije poslednjih godina i meseci. Žele da imaju otvorene kanale za talibane i razmišljaju o tome da ih priznaju kao novu vladu. Ovo je važno u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija. Uz podršku Rusije i Kine, talibani mogu dobiti međunarodnu moć koja im je potrebna i na kraju steći šire priznanje.
Sastanci između talibanskih zvaničnika i ruskih izaslanika ove nedelje, o kojima je izveštavano, važni su.
- Ruski ambasador u Avganistanu Dmitrij Žirnov sastaće se u utorak sa koordinatorom rukovodstva talibanskog pokreta [zabranjenim u Rusiji] kako bi razgovarali o obezbeđivanju bezbednosti ruske ambasade, rekao je u intervjuu izaslanik predsednika Rusije u Avganistanu Zamir Kabulov -izvestila je ruska novinska agencija TASS.
- Naš ambasador je u kontaktu sa predstavnicima talibanskog rukovodstva - rekao je on.
- Sutra će se, kako mi je rekao pre samo 10 minuta, sastati sa koordinatorom iz talibanskog rukovodstva radi obezbeđenja bezbednosti, uključujući i našu ambasadu.
Ruski ambasador razgovaraće sa predstavnikom talibana o detaljima spoljne zaštite diplomatske misije Ruske Federacije, rekao je Kabulov. To znači da bi Rusija mogla razmotriti priznavanje talibana u budućnosti. Rusija bi mogla da pomogne vetar u jedra talibana.
Ali Rusija ima svoju istoriju u Avganistanu. Primećeno je da je avganistanska vlada koju podržavaju SAD brzo pala. Rusija želi da obezbedi i centralnu Aziju, uključujući i njen južni bok.
To znači da se haos u Avganistanu ne sme širiti. Želeće da sarađuje sa Kinom, Pakistanom, Turskom i Iranom kako bi se osiguralo da su talibani obuzdani i da na stabilan način dođu na vlast.
Sve ove zemlje imaju zajedničke interese. Žele da SAD napuste region. Žele da Amerika bude ponižena. Takođe žele da razmene energiju i mineralne resurse koji mogu da protiču kroz Avganistan. Ovo je njihov poziv da pomognu da se ubrza pad Sjedinjenih Država i Zapada.
Ove zemlje imaju različite ideološke agende. Turska, Pakistan i Katar imaju krajnje desničarski islamski pogled na svet. Želeli su da rade sa Malezijom, pa čak i Iranom na novim konceptima u vezi sa islamskim sistemom trgovine ili televizijskim programima kako bi se suočili sa "islamofobijom".
Turska i Katar čine osovinu koja podržava Muslimansko bratstvo i kao takvi su navijali u Siriji i Pojasu Gaze u vezi sa preuzimanjem talibana. Kina i Rusija imaju druge ideje o tome kako bi im to moglo koristiti na svetskoj sceni.
Za sada, debakl u Avganistanu predstavlja veliki zastoj za SAD na globalnom nivou u pogledu imidža i percepcije da su sistemi koje podržavaju SAD skloni da budu slabi i privremeni kao i trava koja ozeleni u proleće i uvene na jesen.
Pratite dešavanja u Avganistanu UŽIVO iz minuta u minut.
Vesti o dešavanjima u Avganistanu možete pročitati OVDE.