NEMAJU SRAMA: Putin danas u Ankari, a Amerikanci UCENJUJU Erdogana i prete SANKCIJAMA zbog S-400
Putinova prva poseta stranoj državi otkako je ponovo izabran za predsednika na izborima 18. marta
Ruski predsednik Vladimir Putin danas stiže u Ankaru, gde će se sastati s predsednikom Turske Redžepom Tajipom Erdoganom, a jedna od glavnih tema razgovora biće prodaja ruskih sistema protivraketne odbrane S-400 Turskoj zbog čega Vašington Ankari preti sankcijama, navodi Tas s.
Pročitajte i:
Prema ranijim medijskim navodima, SAD su zapretile sankcijama Turskoj ili odbijanjem prodaje lovačkih aviona F-35 ukoliko Ankara kupi ruske sisteme S-400, ali je turska vlada jasno stavila do znanja da od te transakcije neće odustati, podseća ruska agencija.
Rusija ulaže velike napore kako bi Tursku snabdela sistema S-400 do 2020. godine, napominje Tas s, ali dodaje da je pomoćnik ruskog predsednika Jurij Ušakov rekao, uoči Putinove posete Ankari, da "ne zna u kom stepenu će ruska strana nastojati da zadovolji zahtev Turske".
Inače, Putin boravi u Ankari u okviru svoje prve posete nekoj zemlji otkako je ponovo izabran za predsednika na izborima 18. marta.
On će tamo učestvovati na Rusko-turskom samitu, ali i u trilateralnim razgovorima sa Erdoganom i predsednikom Irana Hasanom Rohanijem.
Ušakov je rekao da Putin sa sobom vodi impresivnu delegaciju zvaničnika ruske vlade i direktora velikih korporacija.
- Niz kontakata bez presedana između predsednika Rusije i Turske prethodio je samitu. Samo u 2017. godini, Putin i Erdogan održali su osam sastanaka i više od 20 telefonskih razgovora - naveo je Putinov pomoćnik.
Tema broj jedan razgovora u Ankari je početak radova na izgradnji nuklearne centrale u turskom mestu Akuju, koju finansira ruska strana, a dva predsednika će, kako se očekuje, putem video-linka uputiti podravne reči učesnicima tog projekta, vrednog 20 milijardi dolara, koji će se okupiti na gradilištu.
Nakon video-konferencije, Putin i Erdogan imaće razgovore tet-a-tet, pre svega o ključnim pitanjima na bilateralnoj agendi, kao i o regionalnim i pograničnim međunarodnim problemima kao što je situacija u Siriji.
- Ruske i turske vojne i obaveštajne službe blisko sarađuju u tom domenu - rekao je Ušakov, dodavši da će dva lidera nastaviti potragu za zajedničkim političkim rešenjima u Siriji.
Posle razgovora, dva predsednika će predsedavati sastanku saveta za predsedničku saradnju, s fokusom na energetski sektor.
AP je juče ocenio da se veze između Rusije i Turske produbljuju više nego ikada, u trenutku kada Moskva srlja u diplomatski procep velikih razmera zbog skandala sa otrovanim kontrašpijunom, a Ankara sa zapadnim saveznicima pogoršava odnose zbog pitanja vezanih za ljudska prava i ofanzive na Kurde u Siriji.
- Turska i Rusija su ostavile po strani tradicionalno rivalstvo i razilaženja po regionalnim pitanjima kako bi iskovale snažne ekonomske veze - navodi se u analizi, uz posećanje da su dve strane u decembru postigle sporazum o turskoj kupovini ruskog sistema raketne odbrane dugog dometa S-400 "koji je iznenadio neke turske saveznike u NATO".
Pored nuklearne centrale, ukazuje američka agencija, dve zemlje grade i gasovod "Turski tok" kojim će se ruski gas dopremati do Turske.