NEMAJU VOJSKU, UŽIVAJU NA PLAŽAMA I ŽIVE DUGO: Ovo je jedna od najsrećnijih zemalja na svetu (FOTO)
Očekivani životni vek državljana ove zemlje 78,5 godina
Jedina je latinoamerička zemlja koja ima demokratsku vlast od 1950. ili ranije. Konstantno među vodećim zemljama Latinske Amerike po Indeksu ljudskog razvoja, dok je u svetskim okvirima na 62. mestu, prema podacima za 2012. godinu. Reč je o Kostariki.
Država koja nema vojsku, umesto ulaganja u vojsku ona ulaže u obrazovanje, kulturu i ekonomiju i zaštitu životne sredine. Centralnoamerička zemlja sa predivnim plažama, prašumama, raznovrsnim biljnim i životinjskih vrsta.
(UZNEMIRUJUĆI VIDEO) TINEJDŽERKE U BIKINIJU SE POTUKLE U PARKU! Sevale pesnice, čupale kosu jedna drugoj, muškarci navijali
ŽENA SE ŠOKIRALA KAD JE VIDELA JEDNU OD NAJOPASNIJIH ZMIJA U BAŠTI: Dok je stigla pomoć nešto ju je već POJELO! Nećete verovati šta je progutalo OTROVNICU (FOTO)
PREŽIVEO RAK, ALI NE I NJU: Crna udovica ubila nekoliko muževa za samo par godina! Na sudu se pravdala sramno (FOTO/VIDEO)
Poznata je i po stabilnosti, demokratiji kao i obrazovnoj populaciji i spada u jednu od najsrećnijih zemalja na svetu, a njen predsednik smatra da je to zato što su se otarasili vojske.
Na severu se graniči sa Nikaragvom, na jugoistoku s Panamom, na istoku izlazi na Karipsko more, a na zapadu na Tihi ocean. Sada je već mnogima jasno da govorimo o Kostariki. Podeljena na 8 provincija i na 81 kanton. Na čelu kantona se nalazi gradonačelnik kojeg narod bira na izborima svake četiri godine. Kantoni su podeljeni na distrikte, kojih ima 473.
Na samitu u Davosu, predsednik Kostarike Karslos Alvardo Kesada, izjavio je da je njihova snaga u stabilnosti, talentu i blagostanju naroda.
Novac koji bi potrošili na vojsku, ova zemlja je usmerila u druge stvari tako da više od 99% svoje električne energije proizvodi iz obnovljivih izvora. Većinu iz hidroelektrana. Ovo je veliko dostignuće, mada potrošnja električne energije predstavlja samo mali deo potrošnje energije u zemlji, mnoge kuće koriste gas za grejanje i gorivo za svoje automobile.
Iz tih razloga kvalitete vazduha u Kostarici je zabrinjavajući, kao i u mnogim zemljama širom sveta. Delovi glavnog grada San Hozea prelaze granice Svetske zdravstvene organizacije za zagađivanje vazduha. Vlada Kostarike je od novca koje je dobila od poreza za prodaju fosilnih goriva platila zaštitu šuma. Kostarika je danas vratila veći deo šumskog pokrića, na taj način se štiti od klimatskih promena.
Obično se smatra da je zaštita životne sredine usmerena protiv ekonomije, ali predsednik Kostarike tvrdi suprotno jer je njima turizam porastao zahvaljujući ulaganju u životnu sredinu.
Prema indeksu Srećne planete, Kostarika je najsrećnija i najodrživija zemlja na planeti. Od 2006. godine ovaj indeks je obavljen četiri puta, a Kostarika se na vrhu našla tri puta.
Na Kostariki je očekivani životni vek 78,5 godina, duže nego u SAD-u. U Kostariki su veoma jake društvene veze između porodica, prijatelja i susedstva. Loša strana je to što u Kostariki stopa ubistava iznosi 12,1 ubistava na 100.000 stanovnika 2017. godine, a švedski prosek je 5,3.
Predsednik navodi da je razlog visoka stopa ubistava u Latinskoj Americi. Nedavno je Kostarika prošla kroz program poreskih reformi, za njih je predsednik Alvardo rekao da je oslobodio novac za socijalne programe.