NOVA NADA ZA PUTOVANJA PO EVROPI: Savet Evrope doneo najnovije preporuke
Preporuka je da regioni u EU treba da budu podeljeni po istim kriterijumima.
Savet EU usvojio je preporuku o koordinisanom pristupu ograničenjima slobodnog kretanja tokom pandemije COVID-19.
Cilj je da se izbegnu fragmentacija i poremećaji u transportu i kretanju širom EU, a poveća transparentnost i predvidljivost za građane i preduzeća.
Preporuka podrazumeva zajedničke kriterijume i mapiranje zasnovano na nedeljnim informacijama koje će objavljivati Evropski centar za kontrolu i prevenciju bolesti na osnovu podataka dobijenih od zemlja članica o broju zaraženih na 100.000 ljudi, broju urađenih testova i procentu pozitivnosti testa.
Kad se pravite pametni, a niste: Studenti napravili žurku tokom korone, pa "popili" kaznu od 33.000 evra
VETAR OBARAO KROVOVE! Grčku pogodilo STRAŠNO NEVREME, stradala letovališta (FOTO)
Amerikanci da objasne zašto im je kilava vakcina: Tvorac ruskog Sputnjika V zamolio za objašnjenje
"Zelene zone" će predstavljati područja sa manje od 25 novoinficiranih na 100.000 stanovnika u poslednjih 14 dana, sa stopom pozitivnosti testa manjom od četiri procenta.
"Narandžasta zona" bi trebalo da ima manje od 50 novoinficiranih na 100.000 stanovnika, odnosno između 50 i 150 ako je stopa pozitivnosti testa ispod četiri procenta.
"Crvene zone" su mesta sa 50 ili više novozaraženih na 100.000 stanovnika uz stopu pozitivnosti testa veću od četiri procenta u poslednjih 14. dana.
Savet EU poziva zemlje članice da ne ograničavaju slobodu kretanja ljudi koji putuju u zelene zone ili iz njih, a da se prilikom primene ograničanja proporcionalno poštuju epidemiološke razlike u narandžastim i crvenim zonama.
Države članice u principu ne bi trebalo da odbiju ulazak osobama koje putuju iz drugih država članica, a u slučaju neophodnih ograničanja preporučuju se karantin i test nakon dolaska ili neposredno pre.
Istovremeneo se poziva na formiranje zajedničkog evropskog obrasca za lociranje putnika.
Države članice koje nameravaju da primene ograničenja treba da prvo obaveste pogođenu državu članicu, 48 sati pre stupanja na snagu, zatim i druge države članice i Evropsku komisiju.