"NOVI RAT S AZERBEJDŽANOM JE VRLO VEROVATAN" Jermenija na korak do sukoba sa susedom i ljutim neprijateljem!
Baku i Jerevan vodili su već dva rata oko planinske enklave
Jermenski premijer Nikol Pašinjan upozorio je u petak na rizik od novog rata s Azerbejdžanom, optuživši Baku za genocid u otcepljenoj regiji Nagorno-Karabah naseljenoj Jermenima.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/07/24/collage_maker-24-jul-2022-11.58-pm.jpg?itok=Sogtfj1I)
MINIBUS SA RADNICIMA SLETEO U KANAL PORED PUTA: Ima mrtvih i povređenih, teška nesreća na zapadu zemlje!
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/07/22/pozar_rodos.jpg?itok=0t0Mg7xa)
BESNI POŽAR NA RODOSU! "SITUACIJA JE DRAMATIČNA!“ Evakuacija srpskih turista u toku (FOTO)
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/400975/collage_maker-31-oct-2022-11.05-am.jpg?itok=AiGJtU8R)
PRIGOŽIN OSNOVAO NOVU KOMPANIJU: Evo čime će se baviti šef Vagnera u Belorusiji
Baku i Jerevan vodili su dva rata oko planinske enklave, a konačan mirovni sporazum se ne nazire. Pregovori pod posredovanjem Evropske unije, Sjedinjenih Država i zasebno Rusije doneli su malo napretka.
- Sve dok mirovni sporazum nije potpisan i takav ugovor nije ratifikovan u parlamentima dve zemlje, naravno, novi rat s Azerbejdžanom je vrlo verovatan - rekao je Pašijan.
Zatvaranje granice je izazvalo zabrinutost zbog humanitarne krize u regiji, koja se suočava s nestašicom hrane, lekova i snabdevanja strujom.
Poziv na pritisak na Baku
Budući da poslednja runda mirovnih pregovora 15. jula u Briselu nije donela pomak, Pašijan je rekao da i Zapad i Rusija moraju pojačati pritisak na Baku da ukine blokadu Nagorno-Karabaha.
Sukobi na granici nastavili su se nakon što je prekid vatre uz posredovanje Rusije okončao šest nedelja borbi u jesen 2020. Pašijan je rekao da su "teritorijalni integritet, suverenitet Jermenije i prava i sigurnost Jermena Nagorno-Karabaha" crvene linije Jerevana u pregovorima s Bakuom.
Nagorno-Karabah je bio u fokusu višedecenijskog sukoba između dve zemlje, koje su vodile dva rata za kontrolu nad regijom 1990-ih i 2020. godine koji su odneli hiljade života na obe strane.
- Slučaj Jermenije je težak jer interes Jermenije u ovom procesu Azerbejdžan doživljava i tumači kao takozvano zadiranje u teritorijalni integritet Azerbejdžana - rekao je Pašinjan.
Tokom pregovora uz posredovanje Zapada u maju, Jerevan je pristao da prizna Nagorno-Karabah kao deo Azerbejdžana, ali je zahtevao međunarodne mehanizme za zaštitu prava i sigurnosti etničkog jermenskog stanovništva u regiji.
Baku insistira na tome da se takve garancije moraju dati na nacionalnom nivou, odbacujući svaki međunarodni format.