Od medijske senzacije do potpunog kraha: Politički put Trudoa obeležen skandalima, a ogovaranje Trampa sa Makronom svi pamte
Kanadski premijer Džastin Trudo podneo je ostavku na mesto lidera Liberalne partije i najavio ostavku na mesto premijera nakon što je devet godina vodio svoju zemlju.
Za Trudoa su bili kobni Donald Tramp i pandemija, pad podrške birača i okretanje bivših saveznika protiv njega.
- Nameravam da podnesem ostavku na mesto lidera partije i premijera, nakon što stranka izabere novog lidera – rekao je Trudo u ponedeljak.
- Kao što svi vi znate, ja sam borac i nisam neko ko se povlači iz borbe, posebno kad je ovako važna poput ove. Ali, uvek me je vodila moja ljubav prema Kanadi, želja da služim Kanađanima i ono što je najbolje za njih, a Kanađani zaslužuju pravi izbor na sledećim izborima. Postalo mi je očigledno — sa svim unutrašnjim bitkama — da ne mogu biti taj koji će da nosi liberalni standard na sledećim izborima – dodao je kasnije Trudo.
On će ostati na položaju dok stranka ne izabere novog lidera.
U Kanadi će kasnije ove godine biti održani parlamentarni izbori (do 20. oktobra) na kojima, prema anketama, Liberalna partija gubi.
Jedan od najmlađih lidera u istoriji Kanade
CNN piše da deluje da Trudo ide koracima svog oca, bivšeg kanadskog premijera Pjera Eliota, 40 godina nakon što je ovaj napustio funkciju.
Jedan od najmlađih lidera u istoriji zemlje, Trudo je stekao popularnost promovisanjem progresivnih vrednosti na globalnoj sceni, predstavljajući sebe kao protivtezu američkom predsedniku Donaldu Trampu. Dobio je uzastopne izbore 2019. i 2021.
Ali, njegov rani uspon je postepeno opadao usled niza političkih neuspeha — od optužbi za rasizam zbog starih fotografije sa zacrnjenim licem do besa javnosti zbog obaveznih vakcina tokom pandemije koronavirusa.
Trudo, koji je bio lider Liberalne partije 11 godina a premijer devet, suočio se sa nizom problema, od najavljenih carina na sve kanadske proizvode koje je izneo novoizabrani američki predsednik Tramp, do ostavki ministara u njegovom kabinetu i padom podrške birača.
Ko je Džastin Trudo?
Rođen je u Otavi 25. decembra 1971. kao prvo dete bivšeg premijera Kanade Pjera Eliota Trudoa i drugo je dete u istoriji Kanade koje se rodilo premijeru na funkciji. Trudo ima diplomu iz umetnosti i književnosti Univerziteta Mekgil i diplomu iz obrazovanja Univerziteta Britanska Kolumbija.
Od supruge Sofi, sa kojom ima dva sina i ćerku, razveo se u avgustu 2023, nakon 18 godina braka.
Jedan je od tek nekoliko kanadskih lidera koji su osvojili tri uzastopna mandata.
Za njegovo vreme Kanada je prevazišla dve velike krize – pandemiju kovida i zahtev tadašnjeg američkog predsednika Trampa da se ponovo pregovara o trilateralnom trgovinskom sporazumu sa Meksikom.
Trudo je otvoreni feminista posvećen rodnoj ravnopravnosti u svojim kabinetima, koji je na kraju srušen naglom ostavkom njegove bivše političke saveznice i ministarke finansija Kristije Frilend, najmoćnije žene u njegovom političkom životu.
Postao je lider liberala 2013, kad je partija bila u problemima, da bi je doveo na vlast na izborima 2015.
Medijska senzacija
Džastin Trudo (53) je, kako piše agencija, nasledio očev osećaj za stil i spektakularnost. Kako piše Rojters, bio je medijska senzacija i njegovo lice - kao i elegantna odela i šarene čarape - zapljusnulo je magazine širom sveta.
Njegov otac Pjer Trudo je takođe privlačio pažnju medija, a njegova ljubav prema brzim automobilima, upadljivoj odeći i romantičnim vezama prerasla je kasnih 1960-ih u fenomen poznat kao "Trudomanija", što je izraz koji se takođe koristio za opisivanje ranog uticaja njegovog sina Džastina na medije.
Vrhunac prvog mandata Džastina Trudoa bila je uspešno ponovno pregovaranje o trilateralnom trgovinskom sporazumu sa SAD i Meksikom. Kanadsku stranu, koju je predvodila Frilend, uspela je da očuva sporazum koji je bio ključan za ekonomiju.
Trudo je takođe značajno ulagao u socijalne programe, uključujući posvećenost da se obezbedi pristupačna briga o deci.
Trudoovi skandali
Inicijalna popularnost pomogla mu je da preživi teškoće koje bi potopile druge kanadske političare, piše agencija.
Komesar za etiku je 2017. presudio da je Trudo prekršio pravila o sukobu interesa prihvatajući odmor, poklone i letove.
To je bio prvi put da je otkriveno da je neki premijer počinio takav prekršaj.
Tokom predizborne kampanje 2019. otkriveno je da se Trudo u mladosti slikao sa zacrnjenim licem.
On se više puta izvinio, a liberali su zadržali vlast, iako sa manjinskom vladom, što ih je učinilo zavisnim od drugih stranaka kako bi ostali na vlasti.
"Vilice su im popadale na pod"
Ipak, skandal koji se najviše pamti je kad je Trudo, zajedno sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom, britanskim premijerom Borisom Džonsonom i holandskim Markom Ruteom, uhvaćen kako ogovara Trampa tokom prijema kod kraljice Elizabete u decembru 2019.
Na snimku koji je objavila Kanadska radiodifuzna korporacija vidi se kako Makron i Trudo u društvu Džonsona i Rutea komentarišu kašnjenje francuskog predsednika na prijem.
Za to je, sudeći po njihovom razgovoru, kriv Tramp. Iako se ime američkog predsednika nigde direktno nije pomenulo, bilo je jasno da je "on" zapravo Tramp.
- Da li je to razlog zbog kojeg si zakasnio? - pitao je Džonson Makrona na početku snimka.
Potom se ubacio Trudo.
- Zakasnio je, jer je on pričao 40 minuta duže na konferenciji za novinare – rekao je on.
Potom je Makron, koji je delovao prilično iznervirano, počeo da govori, ali kako je bio okrenut leđima kameri, nije moguće razaznati šta je rekao.
- Samo si gledao kako je njegov tim ostao u neverici, vilice su im popadale na pod - rekao je Trudo na kraju, pritom rukom pokazujući kako vilica pada.
Buru je podigao i snimak iz novembra 2022. na kojem kineski predsednik Si Đinping navodno ljutito kori Trudoa, nakon što su kanadski zvaničnici podelili sa medijima detalje sa prethodnog sastanka, ističući hladan odnos između dva lidera.
Kinesko ministarstvo spoljnih poslova je nakon toga reklo da Si Ðinping nije kritikovao Trudoa.
Pandemija
U međuvremenu je došlo do pandemije i Trudo se svakog dana na televiziji obraćao svojim građanima. Ipak, birači su se okrenuli od njega i Trudoov rejting se nikad nije oporavio.
- Jedan od razloga zašto je on trenutno veoma nepopularan je što je bio previše eksponiran… Kad imate veliku ličnost, verovatno ćete na kraju iziritirati nekoliko ljudi nakon devet godina. Jednostavno im je dosta vas – rekao je za agenciju istoričar Stjuart, autor dve knjige o kanadskim premijerima.
Trudo je raspisao vanredne izbore 2021, u nadi da će biti nagrađen za svoje rukovanje pandemijom. Ali, to se izjalovilo i posledica je bila još jedna manjinska vlada. Trudo je ostao optimističan i pričljiv kao i uvek, ali je malo njih shvatalo koliko mu je napora za to potrebno, navodi agencija.
- Uvek sam shvatao da sam ja introvertna osoba koja je naučila kako da bude ekstrovertna da bi uspela u politici – rekao je Trudo “Toronto staru” 2021.
Jedan njegov pomoćnik je rekao Rojtersu da je Trudo toliko stidljiv da mu je teško da gleda ljude u oči, čak i one najbliže njemu. Njegova nelagoda prema ljudima koje ne poznaje dobro počela je da izaziva probleme unutar stranke.
U knjigama koje su napisali po napuštanju vlade, tri kanadska ministra su se žalila koliko je bilo teško ući u njegov uži krug.
Srbija Danas/Blic