ZAŠTO JE RUSIJI ZABRANJENA UPOTREBA ZASTAVE I HIMNE NA "OI"? Ruski sportisti u Tokiju bez obeležja, evo zbog čega!
Odluka koja je izazvala lavinu reakcija
Danas je u Tokiju zvanično svečano otvorena najveća sportska manifestacija na planeti, Olimpijske igre. Nakon godinu dana odlaganja usled pandemije korona virusa zvanično je započelo takmičenje i trajaće sve do 8. avgusta.
Srbiju predstavlja 86 sportista, a čast da nose zastavu na ceremoniji otvaranja prvi put je imalo dvoje naših predstavnika i to košarkašica Sonja Vasić i vaterpolista Filip Filipović.
Na svečanoj ceremoniji delegacije su nosile zastave svoje države i prodefilovale podijumom dok je intonirana njihova himna. Ipak, kada se na sceni pojavila delegacija Ruske federacije, nisu se začuli taktovi ruske himne.
Ovog leta odmor u Grčkoj se ipak isplati: Ultra All inclusive za hotel 5* = 7 noći od 1099€ po sobi
POZNATA VODITELJKA NA STUBU SRAMA: Hvalila se da pomaže poplavljenima, a onda je isplivao skandalozan snimak (VIDEO)
SUMORNA PROGNOZA: Francuski profesor obelodanio kada ćemo se vratiti normalnom životu
Ruski takmičari nosili su zastavu Olimpijskih igara dok ih je u pozadini pratila kompozicija Čajkovskog.
Ukoliko ste se zapitali zašto Ruska federacija ove godine nije nastupila pod svojom zastavom već pod neutralnom, podsećamo vas da je Rusiji zabranjeno da upotrebljava ime, zastavu i himnu tokom naredna dva ciklusa Olimpijskih igara, zbog doping skandala. Svetska antidoping agencija drakonski je kaznila najveću zemlju sveta.
Nadali su se Rusi da će moći da kao nacionalna selekcija učestvuju na Olimpijskim igrama u Tokiju 2021, i na Svetskom prvenstvu u fudbalu, čiji će domaćin biti Katar 2022. godine, ali od toga neće biti ništa zbog oštrih doping-sankcija.
Sportski sud za arbitražu presudio je da ruska agencija nije poštovala zakon i naloženo joj je da Svetskoj antidoping agenciji plati 1,27 miliona dolara.
Naime, nakon što je prošle godine Sud za sportsku arbitražu u Lozani prepolovio prvobitnu, četvrogodišnji zabranu ruskog učešća na svim velikim sportskim događajima zbog manipulacija vezanih za korišćenje nedozvoljenih sredstava, a ta zabrana koju je izrekla Svetska antidoping agencija (VADA) nije ukinuta, već samo ograničena do 16. decembra 2022, to znači da ruske reprezentacije neće biti na Mundijalu u Kataru, ali ni na igrama u Tokiju.
Neće moći da se nadmeće bilo koji ruski sportista sa državnim obeležjima Rusije. U Japanu OI ni ruska himna neće moći da se čuje nijednog dana.
Međutim došlo se do drugog rešenja, sud za sportsku arbitražu je dao dozvolu da se umesto ruske himne, na Olimpijskim igrama u Tokiju i ZOI u Pekingu, prilikom dodele medalja, u slučaju pobede ruskih takmičara, sa zvučnika pušta čuvena melodija čuvenog kompozitora Čajkovskog (Tchaikovsky - Piano Concerto 1 - B Flat Minor)
Rusi su najpre tražili da se njihova čuvena pesma "Katjuša" emituje kada neki njihov takmičar osvoji olimpijsko zlato, ali je taj predlog odbijen.
Podsetimo, za razliku od kolektivnih sportova na Igrama i ZOI, individualnim sportistima Rusije je ostavljena mogućnost da pojedinačno, svako od njih, dokazuje da nije bio deo "mašinerije koja je podržavala korišćenje nedozvoljenih sredstava", a ako im se dozvoli učešće - to će biti pod neutralnom zastavom. Te su tako sportisti koji su u kvalifikacijama izborili učešće, danas izašli pod neutralnom zastavom.
Zbog sistematskog dopinga ruskim sportistima oduzeto je 47 olimpijskih medalja, uz to i desetine odličja sa svetskih šampionata u raznim sportovima. Više od 200 ruskih sportista palo je na doping testovima. Treba dodati da su brojni i slučajevi u kojima su optužbe za doping nakon žalbe odbačene i sportistima su medalje vraćene.
Ceremoniju otvaranja možete pratiti na našem portalu klikom OVDE.