ONA JE NAJVEĆI NEPRIJATELJ NETANIJAHUA? Tražila od Haškog tribunala da ga uhapse - Poznata advokatica koja je udata za Džordža Klunija i najbolja prijateljica sa Obamom stoji iza reakcije Haga
Amal Kluni je jedna od pravnih stručnjaka koji su preporučili glavnom tužiocu najvišeg svetskog suda za ratne zločine da traži naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanijahua i vođe militantne grupe Hamas.
Advokat za ljudska prava i supruga glumca Džordža Klunija napisala je o svom učešću u pismu objavljenom u ponedeljak na veb stranici Klunijeve fondacije za pravdu. Ona je rekla da su se ona i drugi stručnjaci za međunarodno pravo jednoglasno složili da preporuče glavnom tužiocu Međunarodnog krivičnog suda Karimu Kanu da traži naloge.
Kan je u ponedeljak najavio svoju nameru da to učini, rekavši da akcije koje su preduzeli i izraelski lideri i Hamas u sedmomesečnom ratu u Gazi predstavljaju ratne zločine.
"Radim u ovoj komisiji jer verujem u vladavinu zakona i potrebu da se zaštite životi civila", napisala je Kluni. „Zakon koji štiti civile u ratu razvijen je pre više od 100 godina i primenjuje se u svakoj zemlji na svetu bez obzira na razloge sukoba.
Veće su činili stručnjaci za međunarodno humanitarno pravo i međunarodno krivično pravo, a dvoje članova su bivše sudije krivičnih tribunala u Hagu, gde je sedište MKS, napisala je Kluni. Ona je dodala da je njihova odluka bila jednoglasna. Veće je takođe u ponedeljak objavilo op-ed o svojoj preporuci u Fajnenšel tajmsu. Veće od troje sudija MKS-a odlučiće da li će izdati naloge za hapšenje i dozvoliti da se slučaj nastavi. Sudijama je obično potrebno dva meseca da donesu takve odluke.
U svom saopštenju od ponedeljka, Kan je optužio Netanjahua, izraelskog ministra odbrane Joava Galanta i trojicu lidera Hamasa — Jehiju Sinvara, Mohameda Deifa i Ismaila Hanija — za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti u Pojasu Gaze i Izraelu.
Netanijahu i drugi izraelski lideri osudili su ovaj potez kao sramotan i antisemitski. Američki predsednik Džo Bajden takođe je kritikovao tužioca i podržao pravo Izraela da se brani od Hamasa.
Izrael nije član suda, pa čak i ako se izdaju nalozi za hapšenje, Netanjahu i Galant se ne suočavaju sa bilo kakvim neposrednim rizikom od krivičnog gonjenja. Ali pretnja hapšenjem bi mogla otežati izraelskim liderima putovanje u inostranstvo. Zapad već smatra Hamas međunarodnom terorističkom grupom.
Najnoviji rat između Izraela i Hamasa počeo je 7. oktobra, kada su militanti iz Gaze prešli u Izrael i ubili oko 1.200 ljudi, uglavnom civila, i uzeli 250 drugih za taoce.
Od tada je Izrael vodio brutalnu kampanju za uništenje Hamasa u Gazi. Više od 35.000 Palestinaca je ubijeno u borbama, od kojih su najmanje polovina žene i deca, prema poslednjim procenama zdravstvenih zvaničnika Gaze, koji ne prave razliku između civila i militanata Hamasa.
Rat je izazvao humanitarnu krizu u Gazi, raselivši otprilike 80 odsto stanovništva i ostavivši stotine hiljada ljudi na ivici gladi, prema zvaničnicima UN.