OPERACIJA EUFRAT: Šta znamo do sada o borbama u Raki
Ofanziva na Raku, nezvanični glavni grad kalifata Islamske države, mogla bi da odredi dalju sudbinu cele Sirije.
Sukobljene strane u borbi za Raku su Islamska država s jedne i Sirijske demokratske snage (SDF) sa druge strane, dok zvanična sirijska vojska Bašara al Asada, kao i ruske vazduhoplovne snage ne učestvuju u borbama za ovaj grad. U borbama za Raku učestvuje i turska vojska, ali samo u okviru NATO koalicije kako bi se sprečili sukobi sa Kurdima.
Ofanziva je nazvana "Operacija Eufrat" po reci čiji severni krak prolazi upravo kroz Raku.
Pentagon naterao SDF u ofanzivu
SDF je široka multietnička borbena koalicija sastavljena od sirijskih pobunjenika (koji se bore protiv vojske Bašara al Asada), Kurda, Arapa, Jermena i Kirkiza. Ovoj koaliciji podršku iz vazduha i sa zemlje daju američka, britanska i francuska vojska.
U svojim redovima SDF ima oko 30.000 vojnika, ne računajući podršku vojski NATO zemalja. Njihov položaj je trenutno na oko 30 kilometara od ulaza u Raku. Procenjuje se da u samom gradu Raka sada ima oko 200.000 civilnog stanovništva. Veruje se da Raku brani između 5.000 i 10.000 džihadista Islamske države.
Turci razdvojeni od Kurda
Raka do sada nije bila glavna meta SDF, a veruje se da je nalog za ofanzivu došao iz Pentagona. Amerika prema mišljenju analitičara želi da Raku oslobodi kao simbol IS, a da će za to vreme usporiti napade na Mosul u Iraku, takođe bitno uporište džihadista.
Turska vojska je sve do letos intenzivno vodila bitke protiv Islamske države u širokom pojasu oko Rake. Međutim, amerikanci su pre početka konačne ofanzive na Raku zatražili od Erdogana da povuče svoje trupe. One su zatim posle međusobnog dogovora vraćene u sastav NATO armije i na frontu nemaju dodirnih tačaka sa Kurdima iz SDF.
Asad neće prepustiti Raku
Očekuje se da će po oslobađanju Rake uslediti velike tenzije između SDF i NATO zemalja koje još uvek nemaju jasno definisan plan o budućnosti tog grada. Amerikanci su još ranije najavili da će i Turska biti značajan faktor u budućoj vlasti Rake, dok se većina u SDF ne slaže sa time.
Iako vojska Bašara al Asada ne učestvuje u borbama za Raku nema sumnje da će i on insistirati da je taj grad neodvojivi deo zvanične Sirije. Asad će u svojoj nameri imati i ozbiljnu podršku Rusije, a samim tim i kapacitet da oslobodioce natera da sednu sa njim za pregovarački sto.
Sve vesti o ratu u Siriji i Iraku možete pročitati OVDE.