OSUĐENICI NA SMRT U JAPANU TUŽE DRŽAVU, RAZLOG JE OPRAVDAN? Pogledajte u kojim još zemljama je smrtna kazna legalna
Zatvorenike obaveštavaju samo nekoliko sati pre nego što će biti pogubljeni
Dvojica osuđenika na smrt u Japanu preduzeli su pravne korake zbog toga što su o pogubljenju saznali na dan izvršenja smrtne kazne. Zatvorenici osuđeni na smrt se obaveštavaju samo nekoliko sati pre nego što će biti pogubljeni. Smrtna kazna se sprovodi vešanjem.
Šta kažu stručnjaci: Da li PRIRODNI BILJNI PROIZVODI pomažu kod KAŠLJA?
KINA SASTAVILA CRNU LISTU: Ko podrži nezavisnost Tajvana loše mu se piše, već je tu nekoliko imena!
Veliki prijatelj Srba pozitivan na korona virus: Bio je predsednik nama bratske države
Njihov advokat tvrdi da je tako kratak rok o obaveštenju o izvršavanju smrtne kazne "izuzetno nehuman", citirali su ga lokalni mediji. Grupe za ljudska prava dugo su kritikovale takvu praksu, navodeći da "utiče na mentalno zdravlje zatvorenika".
- Zatvorenici osuđeni na smrt svakog jutra žive u strahu da će im taj dan biti poslednji - rekao je Jztaka Ueda, advokat dvojice osuđenih na smrt, prenosi Rojters.
- Centralna vlada je rekla da ovo ima za cilj da spreči zatvorenike da pate pre njihovog pogubljenja, ali to nije objašnjenje. U drugim zemljama se zatvorenicima daje vreme da razmisle o kraju svog života i da se psihički pripreme.
Zatvorenici su u četvrtak podneli tužbu okružnom sudu u gradu Osaki, što je, kako se veruje, prvi takav slučaj, tvrdeći da im kratko vreme ne daje vremena da podnesu prigovor. Oni su tražili 22 miliona jena (oko 167.000 evra) odštete, kaže njihov advokat.
U Japanu je više od 100 ljudi osuđeno na smrt, ali niko nije pogubljen skoro dve godine.
Gde je smrtna kazna i dalje legalna?
Smrtna kazna i dalje postoji u SAD, Kini, Japanu, Indiji, u zemljama Bliskog istoka, u pojedinim državama afričkog kontinenta. U Sjedinjenim Američkim Državama, smrtna kazna je ograničena osmim amandmanom na Ustav i u praksi se izriče samo za teška ubistva čiji su počinioci odrasle osobe koje nemaju nikakvih mentalnih poremećaja.
Smrtna kazna je postojala u svim američkim kolonijama pre donošenja Deklaracije o nezavisnosti. Trenutno je smrtna kazna legalna u 27 američkih država. Metode izvršenja smrtne kazne kao i zločini za koje se ona izriče nisu isti u svim saveznim državama. Najčešće sredstvo izvršenja poslednjih decenija je smrtonosna injekcija.
Jedina zemlja u Evropi gde je pogubljenje i dalje legalno je Belorusija. U pojedinim afričkim i azijskim zemljama. smrtna kazna je zadržana u zakonodavstvu, ali nije izvršavana godinama.