Otkriveni dokazi koji svedoče o razviću civilizacije u Evropi: Na Siciliji pronađeni ostaci vikinških potomaka!
Pronađeni su grobovi stari osam vekova
U blizini crkve San Mikele del Golfo, nadomak Palerma, arheolozi su pronašli grobove stare osam vekova. Pronađeni telesni ostaci verovatno pripadaju Normanima, vikinškim potomcima.
Pročitajte i:
Vikinzi su od 8. veka iz Skandinavije i sa Jilanda krenuli u pljačkaške pohode po evropskim obalama, a 911. godine, pritisnut njihovim jakim napadima, franački kralj Šarl III ustupio im je zemlje uz donji tok Sene. Tako su "severni ratnici" u Francuskoj osnovali zasebno vojvodstvo koje je po njima dobilo naziv Normandija, a mešanjem sa lokalnim franačkim stanovništvom oformili su i novu etničku grupu poznatu kao Normani. Iz svog uporišta u severnoj Francuskoj krenuli su u osvajanja širom Evrope i na Bliskom istoku.
Jedno od njih ih je odvelo i na teritoriju današnje Italije, gde su osvojili Siciliju i južni deo Apeninskog poluostrva i 1130. godine osnovali Kraljevinu Siciliju.
- Neki pokojnici su nesumnjivo pripadali aristokratiji ili sveštenstvu, što ukazuje oblik tih grobova - rekao je Slavomir Možđoh, vođa iskopavanja i arheolog na Institutu za arheologiju i etnologiju Poljske akademije nauka u Varšavi.
Ispitivanjem deset grobova, Možđoh i kolege su utvrdili da su u tri groba sahranjene žene, a u dva deca. Nisu pronađeni nikakvi grobni prilozi, ali antropolog smatra da se na osnovu visine i krupne građe skeleta može pretpostaviti da su normanskog porekla.
Poljski arheolozi su i prošle godine vršili iskopavanja na Siciliji i tad su takođe našli nekoliko grobova. DNK analiza pronađenih telesnih ostataka otkriva da su te osobe imale svetliju kožu, kosu i boju očiju nego tadašnje većinsko stanovništvo ostrva.
- Ti nalazi idu u prilog našoj teoriji o "severnjačkom" poreklu crkve i pokojnika - rekao je profesor Možđoh.
Crkva San Mikele del Golfo (znana i kao Santa Marija di Kampogroso) verovatno je jedna od prvih sakralnih građevina podignutih u vreme normanskog osvajanja tih krajeva. Zanimljivo je da je izgradnja crkve počela pre nego što je obližnji Palermo ponovo osvojen od Saracena.
Verovatno je zbog toga bila sagrađena na brdu i dobro utvrđena, jer je to bilo strateški pogodno za odbranu. Zgrada crkve ima plan krsta sa tri apside i jednom lađom. U jednom dokumentu iz 12. veka navodi se da je groblje na kome su otkriveni skeleti Normana bilo povezano sa crkvenom bolnicom, ali njeni tragovi još nisu nađeni.
Normani su na Siciliji zatekli lokalnu kulturu prošaranu vizantijskim i islamskim uticajima. Zatečene elemente su spojili sa romaničkim stilom (donevši ga iz Normandije) i stvorili tako specifičnu normansku arhitekturu čija jedinstvena zdanja i danas svedoče o njihovoj vladavini tim ostrvom.
Slavomir Možđoh ističe da arhitektura crkve, ali i pronađeni novčići koji su iskovani u Šampanji i Luki dodatno ukazuju da su njeni graditelji i korisnici mogli doći iz Normandije i sa severa Apeninskog poluostrva. Istraživanje pomenute crkve deo je projekta kojim treba da se utvrdi koliko su Normani uticali na oblikovanje evropske srednjovekovne kulture.