Otkriveno zašto je moguće da se dva puta zarazimo koronom: NAUČNICI "KRIVE" GENETIKU I TESTOVE
Moguće je da se pacijent koji je "izlečen" nikada nije potpuno oporavio od infekcije
Kako se navodi u izveštaju objavljenom u "American Journal of Emergency Medicine", muškarac je prvi put testiran početkom aprila u Opštoj bolnici Masačusetsa u Bostonu, pošto je imao visoku temperaturu. Rezultat je bio pozitivan.
Zaraza na dohvat ruke: Tramp daje "slobodu" Amerikancima da obole od koronavirusa!
Broj zaraženih u SAD raste neverovatnom brzinom: Za dva dana VIŠE OD 140.000 NOVIH SLUČAJEVA
REKORDAN PORAST BROJA ZARAŽENIH U SVETU: Za jedan dan registrovano 237.743 slučaja, a ovo su najkritičnija područja
Ovaj pacijent spada u rizičnu grupu, jer boluje od Parkinsonove bolesti, dijabetesa, hroničnog oboljenja bubrega i visokog krvnog pritiska, pa mu se stanje veoma brzo pogoršavalo i priključen je na respirator.
Bio je 39 dana u bolnici i lekari su mu spasli život. Prilikom otpuštanja je ponovo testiran na korona virus i bio je negativan.
Međutim, samo deset dana kasnije vratio se na odeljenje za hitne slučajeve zbog visoke temperature i gušenja. Poslali su ga na rendgen i ustanovljeno je da su ponovo vidljivi znaci infekcije. Testirali su ga i ponovo je bio pozitivan. Ponovo je smešten na intenzivnu negu i spasen je po drugi put. Otpušten je posle 15 dana.
Ovaj slučaj dovodi u pitanje preciznost pojedinih testova na korona virus, kažu autori studije.
Mada je ponovna infekcija "moguća", "najčešće alternativno objašnjenje je produženo izbacivanje virusa iz organizma i neprecizni testovi", što znači da se čovek možda nikada nije potpuno oporavio od infekcije.
Naučnici kažu da na izbacivanje virusa utiču starost pacijenta i jačina infekcije. Starijim pacijentima i onima sa težim oblikom bolesti treba više vremena da izbace virus nego mladim pacijentima ili onima koji imaju slabije infekcije.
-Genetski materijal mnogih virusa duže se zadržava u domaćinu, čak i ako živih virusa i simptoma više nema. Zbog toga otkrivanje genetskog materijala samo uzimanjem brisa ne znači da postoji aktivna infekcija, odnosno opasnost od zaraze - pišu autori studije.