Ovaj grad zovu "NEMAČKI VUHAN" Celo naselje postaje laboratorija za istraživanje virusa
Celo jedno naselje u nemačkom gradu Hajnsbergu postaće laboratorija kako bi stručnjaci proučavali širenje i ponašanje virusa korona i kako se on može zaustaviti
Hajnsberg, grad na granici Nemačke i Holandije, zovu i nemački Vuhan - u tom gradu je procentualno najviše zaraženih u odnosu na broj stanovnika u toj zemlji.
U gradu koji ima 250.000 stanovnika, virusom korona zaražena je 1.281 osoba, a 34 su preminule. Do sada je izlečeno 550 obolelih.
ŠOK U JUTARNJEM PROGRAMU Voditelj javno svima rekao: Moj sin ima koronu
"SLEDEĆE DVE NEDELJE SU PITANJE ŽIVOTA I SMRTI": Tramp najavio da sledi TEŽAK period za SAD
Bio je potpuno zdrav trinaestogodišnjak, a onda ga je korona pokosila: Detalji smrti najmlađe žrtve virusa
Prema procenama nemačkih stručnjaka, ovaj grad, kada je u pitanju širenje virusa korona, je dve do dve i po nedelje "spred" ostatka Nemačke.
Zbog toga će nemački epidemiolozi i virolozi deo ovog grada pretvoriti u "laboratoriju uživo" kako bi ispitivali virus korona.
U ispitivanju će učestvovati 1.000 stanovnika ovog grada kao reprezentativan uzorak za celu Nemačku.
Rezultat će biti korišten kao osnova za ono što Nemačka treba da radi u narednom periodu, a biće korisni i drugim zemljama, rekao je Hendrik Štrejk s Univerziteta u Bonu.
- Prikupićemo informacije i praktične savete kako se boriti protiv Kovida-19 i kako možemo u budućnosti da ga zadržimo, a da ne blokiramo ceo život na dugo vreme - kazao je ovaj virolog.
Naučnici će ispitivati 500 domaćinstava, vrtiće, škole kako bi proučavali načine širenja virusa.
Pokušaće da odgovore na pitanja da li virus može da se prenosi preko mobilnih telefona, kvaka, čaša, daljinskih upravljača, hrane, svega što čini svakodnevni život, ali i kako se prenosi među porodicama i društvenim kontaktima.
- Na osnovi tih rezultata, moći ćemo da damo smernice političarima kako da upravljaju krizom. Možda ćemo doći do toga da su sadašnje mere dobre i da ih treba nastaviti. Međutim, ja to ne očekujem, već očekujem suprotno: da dođemo do niza saveta kako karantin može biti redukovan - rekao je Štrejk.
Objasnio je da će ovo istraživanje pomoći političarima u etičkoj dilemi kod pravljenja balansa između vraćanja života u normalno stanje i držanja stope smrtnosti pod kontrolom.
Pored toga, oni će pokušati da odgovore i koliko je pozitivnih slučajeva prošlo neprimećeno na nivou cele Nemačke, prvi rezultati studije očekuju se već sledeće nedelje, dok će ona trajati mesecima.
Četiri razloga zašto je Španija postala DRUGO NAJVEĆE ŽARIŠTE korona virusa u Evropi
"ISTINA JE, LUKA (19) JE PREMINUO OD KORONA VIRUSA": Otac dobio rezultate tek posle smrti njegovog sina
Opšta borba na tržištu za respiratore: Amerika naručila 17.000 aparata koji može spasiti ljudske živote
"Ne pevamo po balkonima. Smejete se? Nama se plače" Ispovest Srpkinje pravo iz Rima slama srce!
STRUČNJACI DAJU ODGOVORE NA KLJUČNA PITANJA: Evo kada je sigurno da je čovek umro od korona virusa