Ovo je jedina zemlja sveta koja ima vojne baze čak OSAM različitih država na svojoj teritoriji (VIDEO)
Reč je o izuzetno važnoj geopolitičkoj tački na mapi sveta
Džibuti je malena afrička zemlja na Rogu Afrike, odnosno, na najistočnijem delu afričkog kontinenta. Ova državica je nekada bila jedna od francuskih kolonija u Africi.
GLASANJE KOJE MOŽE DA ODREDI BUDUĆNOST SVETA: Sve oči uprte u nuklearnu silu - da li će doći do okršaja sa Rusijom?
TURISTA IZBODEN NOŽEM! Pokušavao da se odupre lopovima koji su mu oteli ranac, jurio ih, a kad ih je sustigao usledio je UŽAS
JOŠ JEDAN PUTINOV SNIMAK PRIVUKAO PAŽNJU ZAPADA: Dok je razgovarao sa decom, nešto čudno se dešavalo s njim?! (VIDEO)
U njoj danas živi manje od 900.000 stanovnika, ali je to ne liši izuzetne važnosti u geopolitičkim igrama velikih svetskih i regionalnih sila, ali i u potrebi da bude sigurna baza za kontrolu izuzetno važnog pomorskog trgovinskog puta.
Naime, ova mala muslimanska država se nalazi na vratima Crvenog mora, odnosno kod čuvenog moreuza Bab el Mandeb koji deli Adenski zaliv od Crvenog mora. Pomenuti moreuz je najkraći prolaz iz Indijskog okeana za komercijalne i vojne brodove koji putuju prema Sredozemnom moru, odnosno Evropi.
O važnosti prolaza dovoljno govori dobro poznati događaj blokade Sueckog kanala u martu 2021. godine i štete koju je čuveni "Evergiven" napravio kada je na stotine brodova bilo zaglavljeno i kada nisu mogli danima da se pomaknu prema Mediteranu, pa su mnogi brodovi morali iz Indijskog okeana da idu na jug Afrike i obilaze okolo prema Evropi, što je iziskivalo daleko veće troškove od postojećih.
To govori i o važnosti Džibutija i Bab el Mandeba, iako bi neko rekao da Suec u Egiptu i Džibuti nemaju ništa jedno s drugim, i te kako imaju, jer su deo iste arterije, žile kucavice. Reč je o važnoj stanici koja povezuje Aziju, Australiju i Okeaniju sa Evropom.
Mnoge vojne sile upravo zbog osiguravanja bezbednosti plovidbe i tranzita nafte i robe nastoje da imaju udeo u kontroli Bab el Mandeba, Adenskog zaliva i Crvenog mora, posebno zbog povećanih piratskih aktivnosti u vodama susedne Somalije, ali i zbog višegodišnjeg sukoba u susednom Jemenu na Arabijskom poluostrvu, Sudanu i Somaliji.
Zato je Džibuti idealna pozicija da čak osam različitih država - svetskih i regionalnih sila upravo ovde postave svoje vojne baze, jer je svakoj od njih to i te kako važan strateški cilj, što zbog kontrole sopstevih trgovačkih ruta, što zbog uspostavljanja vojne kontrole nad ovim važnim delom Bliskog istoka i istoka Afrike, što zbog osiguravanja interesa u eksploataciji resursa ovog dela Afrike, ali i zbog stajanja na put sve učestalijim aktivnostima pirata u vodama Adenskog zaliva i zapadnog Indijskog okeana koje su velika pretnja komercijalnim i turističkim rutama.
Džibuti je domaćin vojnim bazama Saudijske Arabije, Španije, Francuske, NR Kine, Velike Britanije, Italije, Amerike i Nemačke.
Dvanaest odsto kompletnog svetskog pomorskog prevoza prolazi pored Džibutija kroz Bab el Mandeb. SAD nastoje da zaštite svoje komercijalne brodove od pirata. Postavlja se pitanje zašto su Džibuti dopustili svim ovim akterima da naprave svoje bvaze u ovoj zemlji.
Kina plaća oko 100 miliona dolara godišnje za održavanje svoje baze, a SAD oko 70 miliona dolara. Za zemlju čiji je GDP 3,4 milijardi dolara godišnje to je mnogo izuzetno značajnog novca.
BONUS VIDEO: Eksplozije odjekuju Krimom