OVO je najusamljenije mesto na svetu, a njegove MISTERIOZNE GRAĐEVINE sada počinju da NESTAJU
Ostrvo je poznato po monumentalnim kamenim statuama
Uskršnje ostrvo u Južnom Pacifiku jedno je od najusamljenijih na svetu - najbliže kopno udaljeno je skoro 3.800 kilometara.
Pročitajte i:
Vulkansko ostrvo, koje pripada Čileu, poznato je po monumentalnim kamenim statuama (moai). Neke od njih smeštene su na uzvišici, ali većina je na obali, a poneke su i u vodi. Otkako je zbog kilimatskih promena porastao nivo mora, talasi su počeli da nagrizaju postolja na kojima stoje.
- Kada je vreme loše, morska voda dopire do platformi na kojima statue stoje, nagriza ih i postoji opasnost od rušenja - kaže Kamilo Rapu, predsednik autohtone plemenske zajednice Ma'u Henua koji upravlja nacionalnim parkom Rapa Nui.
Posebno je ugrožen arheološki lokalitet Ahu Tahaji, nedaleko od prestonice ostrva Hanga Roa, na jugozapadnoj obali. Tu se nalazi jedini moai sa očima, koji na glavi nosi tzv. "pukao".
Ostrvu odavno preti ostrvu, koje se sastoji od tufa, poroznih vulkanskih stena. Nekada su ostrvo prekrivale guste palmove šume, ali su ih stanovnici pre nekoliko vekova potpuno posekli i uništili zaštitu od erozije i isušivanja.
Porast nivoa mora možda najupečatljivije ilustruje nestanak pešćane plaže Ovahe, na severnoj obali nacionalnog parka. More ga je doslovno "spralo" i ostala je samo kamenita pustinja - posledice po turizam i ribolovce, koji su odatle isplovljavali, bile su pogubne.
- Uputio sam apel svetu kako bih skrenuo pažnju na lokalitete i kako bi se izradile studije za njihovu zaštitu, ali bez rezultata - kaže gradonačelnik Uskršnjeg ostrva Pedro Edmunds.
Ni vlada Čilea ne pruža naročito podršku, ali je ipak finansirala izgradnju zaštitnog zida na jugoistoku ostrva koji treba da sačuva od propasti lokalitet Ahu Ura Uranga Te Mahina, gde su statue oborene sa postolja prilikom borbi između različitih klanova na ostrvu.