OTKAD PETAK 13. DONOSI NESREĆU? Hristova tajna večera, njegovo raspeće ili kletva Templara sa lomače?
Mnogo teorija postoji o ovom famoznom datumu, a evo one istinite
Praznoverje je izdržljivo, a neka od njih traju vekovima, iako su se inicijalni razlozi zbog njih već počeli zaboravljati. Isto vredi i za jednu specifičnu kombinaciju dana i datuma - petak 13, koji pada baš na današnji dan. Zašto se petak 13 smatra tako nesrećnim danom i kako je sve počelo?
Zatvoren manastir Svetog Nektarija na Egini: Monahinje obolele od korona virusa
HOROR - Plivača na noćnom kupanju opkolilo 50 ajkula! Snimak zaprepastio javnost (VIDEO)
TALIBANI ZAUZELI 70% AVGANISTANA: Guverner provincije beži ka Kabulu, pala još tri grada
Što se tiče "petka 13-og" kroz istoriju su se, očekivano, pojavljivale razne asocijacije koje su "obnavljale" strah od ovog dana.
Veruje se kako je sve počelo s pričom iz Biblije o Poslednjoj večeri. Naime, na istoj je bilo ukupno 13 osoba - Isus Hrist i njegovih 12 učenika. Broj 13 se stoga veže uz jednog od prisutnih, izdajnika, a to je bio Juda Iskariotski koji je Isusa prodao Farisejima za svega 30 srebrnjaka.
Takođe, veeruje se kako je Isus razapet na krstu u petak. Dan i broj su se tako "spojili".
No, to nije jedina referenca na temelju koje je "petak 13" ostao zapamćen kao "jako loš dan".
Naime, možda još važnija bila je ona iz 1307. godine, 13. oktobra (petak), kada je francuski kralj Filip IV uhapsio stotine vitezova Templara - i to po nalogu pape Klementa V.
Službenog naziva "Red siromašnih vitezova Hrista i Solomonovog hrama", poznati kao "Templari" bili su katolički viteški red koji je osnovan 1119. godine, a 20 godina kasnije, 1139. papa Inoćentije II dodatno ih je priznao bulom (Omne datum optimum pape).
S kojim ciljem je osnovan ovaj viteški red, ko ga je osnovao, i u kojem vremenskom kontekstu?
Red je osnovao plemić Ig de Pejen, a sedište je bilo u Jerusalimu, pokraj mesta gde je nekad stajao jevrejski hram, po čemu je red i dobio ime. Naime, osnovani su godinu dana nakon Prvog krstaškog rata s namerom da pomognu novom Jerusalimskom kraljevstvu da se odupre napadima muslimana iz okoline i pruže sigurnost velikom broju hodočasnika koji su krenuli u Jerusalim nakon njegovog osvajanja.
Dakle, papa Inoćentije Drugi ih je priznao i papa Klement V ih je eliminisao nekih 200 godina kasnije, a zašto?
Zato jer su postali moćni i vrlo uticajni... Kroz ta dva veka njihov broj je nabujao, a njihovi članovi postali su jako bogati. Naime, Templari su postali vrlo važni na prostoru jedne ključne oblasti - finansija.
Kao što i znamo, razne grupe koje su postale uticajni finansijeri kroz istoriju su "platili glavom" od strane drugih koji su se želeli domoći njihovog bogatstva i njihove moći.
Svakako, bili su i pravi vitezovi, ali tek deo njih - sa svojim prepoznatljivim belim mantijama s crvenim krstom bili su među najboljim borcima za vrijeme Kstaških ratova.
Počeli jesu kao vojni red, ali uskoro je svega samo oko 10% njihovog članstva otpadalo na iskusne borce, ostalih 90% bavilo se drugim stvarima - razvijali su inovativne tehnike finansija koje će postati temelj ranog bankarstva.
Templari su imali oko 1,000 centara i udruženja u Evropi, a imajući u vidu da su se najviše bavili finansijama i ekonomijom može se argumentovati kako su vitezovi Templari bili prva multinacionalna korporacija!
Očekivano, mnogi su bili zavidni, naročito oni koji nisu dobro stajali finansijski... a jedan od njih bio je uticajni francuski kralj Filip IV.
Naime, on je bio duboko u dugovima koje više nije mogao vraćati. Kome je dugovao? Templarima, naravno!
I tako je odlučio "rešiti dugovanja" na način da će eliminisati one kojima je dužan, a to je napravio u dosluhu s papom Klementom V koji se takođe brinuo oko toga da su Templari postali premoćni i prebogati.
Naravno, nije se moglo "tek tako" najpoznatiji viteški red eliminisati i pohapsiti, trebalo je naći - ili osmisliti - valjani razlog.
Ovde govorimo o početku 14. stoleća- naći "adekvatan razlog" u to vrijeme nije bilo toliko teško.
Počele su se puštati priče o tome kako su Templari postali "razvratna i grešna gomila" koja se upuštala u sve i svašta... od homoseksualizma do kojekakvih antihrišćanskih obreda, između ostalog i pljuvanje po krstu.
Iako i danas o Templarima kruže razne priče (postoji teorija da su njihove prakse kasnije preuzeli masoni u 18. veku), brojni istoričari slažu se da je njihov "najveći greh" bio taj što su bili bogati i što su njihovo bogatstvo hteli ugrabiti drugi. Primera radi, kada je krenuo progon, na petak 13. oktobra 1307., posedi Templara su odmah "predani" vitezovima a Malteškog Reda
Na temelju lažnih optužbi uhapšeno je na stotine Templara. Mnogi su mučeni te su za vreme mučenja morali dati lažnja priznanja.
Kasnije su, kao jeretici spaljeni na lomači.
Vođa Templara, veliki majstor reda, Žak de Mole, spaljen je na lomači pred pariškom katedralom Notrdam.
Navodno je s lomače uskliknuo pred smrt: "Bog zna ko je pravi grešnik. Uskoro će velika nesreća zadesiti one koji su nas osudili na smrt!".
Bila je to njegova kletva, kletva petka 13, iako očigledno, nije spaljen na petak 13 već nekoliko dana kasnije.
Sve u svemu, oko petka 13. stvorio se strah koji se održao do današnjih dana. Čak postoji i stručan naziv za osobe koje se iracionalno boje petka 13. - "Paraskevidekatriafobija"!
Zanimljivo je da nije u svim zemljama baš "petak 13," taj "strašan dan". Na primer u zemljama španskog govornog područja, kao i u Grčkoj, to je utorak 13., a u Italiji je recimo to petak 17.
Reč je o potpunom praznoverju, kao što su crna mačka koja nekome pređe preko puta, razbijeno ogledalo, hodanje ispod merdevina, otvaranje kišobrana u kući itd.
No, zanimljivo je istražiti pozadinu tih praznoverja i otkud dolaze, a ponekad sežu daleko u prošlost prema nekim vrlo važnim događajima.
Eliminacija vitezova Templara svakako je bio veliki događaj na prostoru čitave Evrope, koji je trajno promenio odnose.
Šta je sa Templarima danas? Postoje li još uvek? Iako većina istoričara smatra da su nestali pre 700 godina, neki veruju da red nikada nije do kraja uništen, da je otišao u "podzemlje" te da u nekoj formi egzistira i dan danas. Kako smo i spomenuli, masoni su u 18. veku preuzeli neke simbole, rituale i tradicije od vitezova Templara. No, neki odbacuju ideju da su masoni "naslednici Templara" te veruju kako "originalni" Templari još uvijek postoje, negde...