POGLEDAJTE KAKO JE U KINI DOČEKAN PUTIN A KAKO BLINKEN: Entoni osramoćen do koske (VIDEO)
Jasna poruka Pekinga Vašingtonu.
Kad je u utorak sleteo u Peking, Putina je dočekao kineski ministar trgovine Vang Ventao sa grupom drugih zvaničnika i počasnom gardom.
MOSKVA PRESEKLA! Nova odluka Kremlja biće pogubna za Finsku
"RUSIJA ĆE PLATITI CENU" Izraelski političar zapretio Moskvi, dotakao se i bombardovanja bolnice
"SPREČITI SPIRALNO ŠIRENJE SUKOBA" Kineski lider prvi put progovorio o ratu na Bliskom istoku
Iako šef države dobija različiti prijem od onog za spoljnog ministra, pompa vezana za Putinov dolazak u kontrastu je sa posetom Blinkena Kini u junu. A ona se može opisati kao prilično skromna, piše "Njuzvik".
Blinkenov dolazak bila je prva poseta top američkog diplomate za pet godina, usred hladnih odnosa između SAD i Kine, i odlagala se od februara nakon svađe oko navodnog "kineskog špijunskog balona" u američkom vazdušnom prostoru.
Kako je na društvenim mrežama istakla aktivistkinja za ljudska prava Dženifer Zeng, Blinkena su dočekali samo američki ambasador i Jang Tao, direktor Odeljenja za Severnu Ameriku i Okeaniju kineskog Ministarstva spoljnih poslova, dakle "mnogo niži" zvaničnik kineske Komunističke partije.
- Nije bilo crvenog tepiha. Nije bilo gomile za dobrodošlicu, niti performansa sa bubnjevima. Ovo je, prema kineskim standardima i kulturi, namerno ponižavanje - navela je Zeng.
Drugi korisnici društvenih mreža su ukazali kako se Blinkenov dolazak takođe razlikovao od tople dobrodošlice za francuskog predsednika Emanuela Makrona koji je posetio Kinu u aprilu. Makron je takođe dobio crveni tepih a dočekao ga je Vang Ji, kineski ministar spoljnih poslova.
Putin je uoči posete Pekingu dao intervjuu kineskoj državnoj televiziji, u kojem je istakao snažne veze između Kine i Rusije i cilj povećanja godišnje trgovine na 200 milijardi dolara do sledeće godine.
Takođe je pozdravio kineskog predsednika Sija Đinpinga kao "prijatelja".
Poseta Pekingu prvi je Putinov put u zemlje van bivšeg SSSR-a otkako je Haški tribunal (čiji Kina nije član) u martu izdao nalog za njegovo hapšenje zbog navodnih ratnih zločina u Ukrajini.
Sem učešća na forumu, ruski predsednik je sa kineskim kolegama održao i bilateralne razgovore u sredu tokom dvodnevne posete. Kako su ranije navele “RIA novosti”, na dnevnom redu bili su odnosi dve zemlje i formiranje pravednijeg multipolarnog svetskog poretka.