POGUBNI UTICAJ KORONE ĆE SE TEK OSETITI: Kovid 19 smanjio natalitet u svetu
Pandemija korona virusa uticala je na pad nataliteta u svetu, pokazala je studija austrijskog demografa Tomasa Sobotke
Pandemija korona virusa uticala je na pad nataliteta u svetu, pokazala je studija austrijskog demografa Tomasa Sobotke.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/15/profimedia-0493319330.jpg?itok=PpqaNbg1)
"TAKO MOŽETE SA NJIMA, SA NAMA JE TAKAV TON NEDOPUSTIV" Zaharovoj "pala klapna na oči", poruka Češkoj jasna!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/05/turska_vojska_erdogan1_foto_sdilustracijaprofimedia.jpg?itok=Hf8j6c23)
ERDOGAN POSLAO SNAŽNU PORUKU PUTEM VIDEO-KONFERENCIJE: Oni koji Tursku vide kao pretnju padaju u tešku zabludu!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/07/29/koronavirus1.jpg?itok=VVKVyzlz)
DA LI JE OVO KONAČNI KRAH ŠVEDSKOG MODELA? Vlada upozorava na katastrofu! Zdravstveni sistem pred kolapsom
Pandemija korona virusa smanjila je natalitet širom sveta, pokazala je studija austrijskog demografa. Studija Tomasa Sobotke, demografa Akademije nauka Austrije, pokazuje da ni u jednoj zemlji sveta, koja je obuhvaćena istraživanjem - 15 članica EU, Švajcarska, SAD, Rusija, Južna Koreja, Tajvan, Norveška i Ukrajina - devet meseci posle početka pandemije nije došlo do povećanja nataliteta.
Štaviše, vidljiv je i jasan pad nataliteta, koji u Španiji, na primer, iznosi 20 odsto. Najveći pad nataliteta zabeležen je u državama u kojima je prvi talas pandemije izazvao visoke stope infekcije i veliki broj smrtnih slučajeva, kao što su Španija i Italija. U Italiji je natalitet opao za osam odsto.
Upadljiva je i situacija u Mađarskoj, gde je došlo do rasta broja rođenja dece do devetog meseca posle početka pandemije, a u novembru je broj stagnirao, da bi u decembru pao za osam odsto, a u januaru za 10 procenata, navedeno je u studiji.
U Austriji je natalitet opao za 5,5 odsto, što odgovara prosečnom trendu svih analiziranih država. U Danskoj, Finskoj i Norveškoj natalitet je ostao stabilan, prenosi Tanjug.
Sobotka ocenjuje da uzrok pada nataliteta treba tražiti i u ekonomskim, ali i zdravstvenim razlozima, jer žene strahuju da ostanu u drugom stanju u vreme pandemije.
Sobotka smatra da će pandemija kovid 19 imati posledice i pošto bude prošla.