POKUŠAO JE DA SNIMI KAKO ZLOSTAVLJAJU ŽIVOTINJE, a onda ga je vlasnik BRUTALNO NAPAO: "Ovo je nepodnošljivo"
Britanski turista Ijan Grejs (52) brutalno je napadnut od strane vlasnika taksija magarca na španskoj Costa del Sol dok je pokušavao da dokumentuje, kako je rekao, „užasno zlostavljanje životinja“.
Grejs je snimao šest kočija sa magarcima u Mihasu, u Andaluziji, gde su temperature dostizale 37 stepeni Celzijusa (oko 98 stepeni Farenhajta). Dok je beležio "nepodnošljive uslove" u kojima su magarci radili i spavali, vlasnik je iznenada napao Grejsa.
Prema izveštajima, vlasnik je udario Grejsa u lice, oborio ga na tlo, razbio mu naočare i bacio telefon. Grejs je rekao za Olive Press da je napadač vrištao "razbiću ti glavu", ostavljajući ga sa brojnim povredama. Tokom incidenta, vlasnik je na snimku uzvikivao „ne snimaj me“ dok je Grejs preteo pozivanjem policije.
Grejs je rekao da je ova praksa „mrlja“ španskog turizma i pozvao ljude da dokumentuju nepravdu prema magarcima. On je istakao da je tokom incidenta video četiri do šest kočija koje su prolazile pored njega uprkos zabrani vožnje u vreme visoke temperature.
U međuvremenu, reakcije na Grejsov video izazvale su proteste i bojkot protiv korišćenja magaraca za turističke vožnje. Grupa za prava životinja, Free Mijas Donkeis, zakazala je protest za 22. avgust ispred turističke kancelarije.
En Fridom, liderka Free Mijas Donkeis, tvrdi da vlasnici magaraca ne poštuju pravila koja ograničavaju upotrebu magaraca kada su temperature visoke. Politika je postavljena kako bi se smanjila patnja životinja tokom najtoplijih sati dana, ali prema Fridom, pravila su samo preporuke i nemaju pravnu težinu.
Jolanda Morales, portparolka za prava životinja, dodaje da će, iako postoje obećanja vlade, trebati mnogo vremena da se izvrše značajne promene. Predložila je da se magarci zamene tuk-tukovima ili da se napravi nova atrakcija poput utočišta, kako bi se olakšala tranzicija bez uništavanja sredstava za život.
Magarci su u Mijasu dugo korišćeni kao radne životinje, ali rad na visokim temperaturama može ozbiljno uticati na njihovo zdravlje. Laura Riera iz Fondacije za procenu i akciju u odbranu životinja (FAADA) ističe da se magarcima ne pruža dovoljna nega i da su često primorani da rade u uslovima koji su za njih ekstremno štetni. Stručnjaci preporučuju da životinje ne rade na temperaturama iznad 25°C.
Elisa Allen iz PETA-e dodaje da mnogi magarci pate od bolnih rana i lošeg prianjanja, i poziva na ukidanje ove prakse u korist savremenih prevoznih sredstava kao što su bicikli i e-skuteri.
Aktivisti za prava životinja u Mijasu razmatraju zabranu ove prakse zbog sve većeg broja pritužbi turista i straha da bi mogla dovesti do potpune izbeglice grada. Nova vlada PP je pre devet meseci uspostavila odeljenje za dobrobit životinja koje se bavi poboljšanjem uslova za magarce, uključujući veterinarske usluge specijalizovane za ovu vrstu životinja.