"POLOVIČNE MERE NISU DOVOLJNE" Svetlana traži jače akcije SAD i EU protiv Belorusije, udarila i na Rusiju
Opet udara žestoko po svojoj zemlji
Bivši predsednički kandidat Belorusije Svetlana Tihanovska izjavila je da je važno da se završi sa zavisnošću zemlje od Rusije.
HOROR U VODENOM PARKU: Dečak (10) poginuo spuštajući se niz tobogan, izleteo iz njega, šipka mu odrubila glavu!
POKUŠALI DA JOJ KIDNAPUJU DETE DOK JE SPAVALA: Probudila se i videla JEZIVU SCENU, njen vrisak razbudio komšije
TALIBANI UMARŠIRALI U GLAVNI GRAD JOŠ JEDNE PROVINCIJE AVGANISTANA: Sela i gradovi širom zemlje padaju poput domina
- Moramo da se udaljimo od shvatanja da se u Belorusiji ništa ne može rešiti bez Rusije. To je pogrešno. Mi smo nezavisna država - rekla je Tihanovska u intervjuu za nemački "Špigl" i dodala da je Lukašenko napravio Belorusiju "zavisnom od Rusije" i da to treba promeniti.
Prema njenim rečima, Evropska unija i Sjedinjene Američke Države treba da uvedu "jače" sankcije protiv beloruskih vlasti.
- Polovične mere nisu dovoljne - naglasila je ona.
- Režim (u Minsku) treba da se podvrgne političkom ostrakizmu i potpuno izoluje ekonomski i finansijski... Svi u Sjedinjenim Američkim Državama to shvataju, kao i u Velikoj Britaniji, gde sam upravo bila. Nažalost, mnoge demokratske države još uvek ne mogu realno da zamisle situaciju u Belorusiji - objasnila je Tihanovska.
Masovni protesti opozicije u Belorusiji počeli su 9. avgusta prošle godine, nakon predsedničkih izbora. Prema podacima Centralne izborne komisije, na izborima je pobedio aktuelni predsednik Aleksandar Lukašenko sa 80,1 odsto osvojenih glasova. Opozicija nije priznala rezultate izbora i smatra da je pobedila Svetlana Tihanovska.
U Belorusiji su protiv brojnih opozicionih lidera pokrenuti krivični postupci, između ostalog i zbog poziva na preuzimanje vlasti, stvaranje ekstremističke grupe, zaveru u cilju preuzimanja državne vlasti na neustavan način i pokušaj terorističkog napada. Tihanovska, koja je otišla u Litvaniju i protiv koje je takođe pokrenut krivični postupak, uključena je u spisak lica umešanih u terorističke aktivnosti. Minsk traži njeno izručenje, ali Viljnus odbija da je izruči.
Beloruske vlasti više puta su izjavljivale da se protesti u zemlji koordinišu iz inostranstva. Lukašenko je optužio Zapad za direktno mešanje u situaciju u zemlji i istakao da nemire režiraju Sjedinjene Američke Države.
Nakon predsedničkih izbora odnosi između Belorusije i zapadnih zemalja naglo su se pogoršali. Evropska unija, Velika Britanija, SAD, Kanada i niz drugih zemalja postepeno su uvodili sankcije protiv beloruskih zvaničnika i preduzeća, optužujući Minsk za narušavanje izbornog procesa i kršenje ljudskih prava.