PORTPAROL SVETSKE ZDRAVSTVENE ORGANIZACIJE POSLAO OPTIMISTIČNU PORUKU: "Pravljenje vakcine protiv koronavirusa je u toku"
Jašarević navodi da se o virusu ne zna mnogo, ali se zna da je jedan odsto slučajeva van Kine, dok je 99 odsto u Kini.
Portparol SZO, Tarik Jašarević, rekao je, u intervjuu za B92, da Svetska zdravstvena organizacija "prati epidemiju koronavirusa svakog trenutka i radi 24 sata sa mrežom naučnika, medicinara, istraživača, vladama, stručnjacima i partnerima iz javnog i privatnog sektora, kako bi koordinisala adekvatan odgovor na koronavirus".
Pronađen novi krivac za KORONAVIRUS: Veruje se da je OVA ŽIVOTINJA izvor zaraze!
Predsednici razgovarali telefonom o TEMI KOJA POTRESA SVET: Si i Tramp o BORBI PROTIV KORONAVIRUSA
Misterija smrti lekara koji je upozorio na koronavirus NE JENJAVA: DISCIPLINSKA INSPEKCIJA POKRENULA ISTRAGU!
- SZO veruje da je i dalje moguće prekinuti širenje virusa ukoliko bi države stavile na snagu jake mere kako bi bolest bila otkrivena u ranim fazama, izolovana i tretirana, i kada bi promovisale mere distanciranja u društvu srazmerne riziku - istakao je Jašarević.
Prema njegovim rečima, ne postoje posebni tretmani za ovaj tip koronavirusa, koji bi bili bazirani na kliničkim instraživanjima, niti vakcina. Postoje terapije koje se i dalje ispituju, sada su u formi posmatranja i kliničkog ispitivanja za zaražene pacijente, a SZO pomaže koordinaciji sa spektrom partnera i vodi sistematični pristup ocenjivanju potencijalnih tretmana i razvijanju glavnih kliničkih protokola koji su potrebni da se ovaj posao ubrza na globalnom planu.
- SZO preporučuje uključivanje u nasumična kontorilisana ispitivanja radi testiranja efikasnosti i bezbednosti. Glavni globalni klinički plan za istraživanje i postavljanje prioriteta terapija je u toku, ali zasad nema vakcina protiv 2019-nCoV. Njihovo pravljenje je u toku, tako da klinička ispitivanja mogu da počnu za tri ili četiri meseca. SZO će objaviti početnu prioritetizaciju vakcina koje se sada razvijaju, a koje bi mogle da budu deo ispitivanja - naveo je portparol SZO.
U skladu sa Međunarodnom zdravstvenim regulacijom (2005), SZO je objavila javnu zdravstvenu opasnost na međunarodnom nivou.
Jašarević navodi da se o virusu ne zna mnogo, ali se zna da je jedan odsto slučajeva van Kine, dok je 99 odsto u Kini.
- Za kolokvijalnu definiciju "pandemija" je izbijanja novog patogena koji se lako širi od čoveka do čoveka širom sveta. Prema načinu na koji SZO karakretiše pandemije gripa, mi smo uvek u međupandemičnoj fazi, gde je spremnost ključna. Radi razjašnjenja, SZO ne koristi stari sistem faza koji je ljudima verovatno poznat od 2009. godine. Novi sistem je uspostavljen u maju 2017. godine - objašnjava.
Sada kada je proglašena opasnost - PHEIC, SZO je objavila privremene preporuke.
- Ove mere odnose se na putovanje, trgovinu, karantin, trijažu i tretman. SZO može da pozove države na odgovornost kada je neophodno da dostignu ove globalne standarde. Ovo je kritično da bi se obezbedio međunarodni odgovor zasnovan na dokazima, odmeren i balansiran, kao i izbalansiran način zaštite ljudskog zdravlja, načini koji nisu ni preterani ni premali - istakao je portparol Svetske zdravstvene organizacije i dodao:.
- PHEIC naglašava koordinaciju, kooderaciju i globalnu solidarnost. Potvrđuje da smo mi svi u ovome zajedno i da je to najbolji način da se suočimo sa tim. PHEIC takođe pokreće druge procese: Države mogu da imaju politike ili procedure koje mogu da budu pokrenute u slučaju PHEIC, poput uspostavljanja sistema kriznog menadđemnta. PHEIC mehanizam nije sistem prikupljanja novca, ali neki donatori mogu da uzmu u obzir da je PHEIC dobar povod u nekim ranjivijim zemljama.
Jašarević je naveo da sa zemljom iz koje je novi koronavirus potekao Svetska zdravstvena organizacija sarađuje od samog početka izbijanja epidemije.
- Zvaničnici SZO se redovno sastaju sa kineskim predstavnicima iz oblasti zdravstva radi boljeg razumevanja kliničkih i laboratorijskih istraživanja epidemije, još od samih početaka. Eksperti SZO iz kancelarije u Kini, regionalna kancelarija i sedište SZO podržavaju napore i odgovor Kine. Kina direktno radi sa nama kroz naše ekspertske mreže i deli detaljne informacije o uspostavljenim merama, epidemiološkim i biološkim istraživanjima, rekstricijama putovanja i preventivnima mera preko zvaničnih kanala - zaključio je portparol SZO.
Podsetimo, broj ljudi koji su dosad preminuli od posledica koronavirusa u Kini prešao je 600, a ukupno je zaražena 31.161 osoba.
BROJ ZARAŽENIH RASTE: Još 41 osoba na kruzeru obolela od KORONAVIRUSA (VIDEO)
(UZNEMIRUJUĆE) HOROR PRIZORI IZ KINE: Beživotna tela na ulicama, POLICIJA JURI ZARAŽENE koji neće u izolaciju! (VIDEO)
SRCEPARAJUĆI SNIMAK KOJI JE OBIŠAO SVET: Ćerka lije suze, ne može da ZAGRLI majku koja leči obolele! (VIDEO)
NEVEROVATNA BRZINA: Kinezi objavili snimke PRVE SAGRAĐENE BOLNICE za obolele od koronavirusa!
KAKVE VEZE IMA OTAC BRITANSKOG PREMIJERA SA KINOM? Isplivala prepiska Stenlija Džonsona sa kineskim ambasadorom