Mitropolit japanski i episkop kineski: Zvuči vam čudno, ali pravoslavlje u ovim zemljama ima dugu tradiciju, a evo kako je dospelo na Daleki istok (VIDEO)
Kada se pomenu Kineska i Japanska pravoslavna crkva mnogi hrišćanski vernici prvo pomisle na male zajednice vernika. Međutim, često se zaboravlja da je pravoslavlje u ovim zemljama odavno prisutno i da ima bogatu istoriju i tradiciju.
Japanska pravoslavna crkva je jedna od najmlađih autonomnih pravoslavnih crkava. Kada govorimo o autonomnosti određene crkve, to znači da ova crkva nije samostalna crkva, već zavisi od svoje majke crkve.
Raskol uzima maha: Ukrajinci predali čuvenu crkvu iz 18. veka vaseljenskom patrijarhu
U slučaju Japanske crkve, njena majka crkva je Ruska pravoslavna crkva koja je i započela pokrštavanje Japanaca.
Pokrštavanje Japanaca počinje u 19. veku. Rusija šalje svoje ljude u diplomatsku misiju u Japan, kako bi pregovarali o primiriju, između Rusije i Japana. Jedan od onih koji je bio u misiji je Nikolaj Kasatkin (1836-1912) koji je tada naučio japanski jezik. Nikolaj nije ni bio svestan da će mu taj put promeniti život i da će postati prvi misionar među Japancima.
Japanska pravoslavna crkva stekla je autonomiju 1970. godine. Prvi poglavar autonomne Crkve bio je Vladimir Nagoski, a od 1972. poglavar je Japanac, Teodosije Nagašima. Njegova je titula "Arhiepiskop Tokija i mitropolit celog Japana". Sedište Crkve je u Tokiju. Danas ima tri episkopije, Tokio, Sendai i Nagašima. Japanska crkva nije tako brojna. Pravoslavnih Japanaca ima oko 40.000. U Tokiju je otvorena Bogoslovija, gde studiraju budući japanski sveštenici, mada mnogi mladi svoje studije bogoslovlja završavaju u Evropi i Americi.
Kineska pravoslavna crkva je dobila autonomni status od Moskovske patrijaršije 1956. godine.
Istoriju pravoslavlja u Kini možemo da pratimo još od 17. veka kada je zabeleženo prvo pravoslavno stanovništvo u ovoj zemlji. Broj pravoslavnog stanovništva u Kini se u 20. veku veoma povećao, uglavnom zahvaljujući doseljavanju. Arhimandrit Inokentije Figurovski, koji je 1902. godine postao prvi episkop Pekinga, je započeo prevod pravoslavnog katihizisa i liturgijskih tekstova na govorni kineski jezik.
VELIKI RASKOL U PRAVOSLAVLJU: Pada krv zbog priznanja Ukrajinske crkve!? Rusija sada ima OVA PRAVA!
Većina Rusa je napustila Kinu kada su 1949. godine na vlast došli komunisti. Neki su se vratili u Rusiju, a mnogi drugi su emigrirali u Australiju ili Severnu Ameriku.
Danas, postoji oko 15.000 hrišćana koji su uglavnom nisu povezani sa sveštenicima i crkvenim vođama.
Pratite nas na našem instagramu SrbijaDanas.