BAJDENU SE SPREMA OPOZIV? Pokrenut proces impičmenta OVO mu se stavlja na teret
Proces se odnosi na period kada je Bajden bio potpredsednik SAD-a.
Predstavnički dom američkog Kongresa izglasao je sinoć formalizaciju istrage o opozivu predsjednika Džoa Bajdena, prenosi Rojters.
UŽAS U ŠKOLI! Devojčica (12) napala nastavnika NOŽEM!
CEO SVET KLJUČA Bliski istok u plamenu, Rusija i Belorusija spremne za odgovor NATO-u (FOTO)
"REŠIMO OVO ZAUVEK I NA PRAVEDAN NAČIN" Oči sveta uprte u Moskvu, Lavrov zagrmeo kao nikad pre: Nastavak nepravde podgreva...
Za odobrenje istrage glasao je 221 predstavnik, protiv je bilo njih 212. U Domu, koji je inače pod kontrolom republikanaca, preispituje se je li Bajden imao koristi od stranih poslova svog 53-godišnjeg sina Hantera Bajdena, nekoliko sati nakon što je mlađi Bajden odbio poziv da svedoči iza zatvorenih vrata.
Republikanci: Bajden i njegova porodica imali su koristi
Republikanci tvrde i da su Biden i njegova obitelj imali koristi od odluka u kojima je Bajden stariji učestvovao dok je bio potpredsednik SAD-a, od 2009. do 2017. godine.
Bela kuća odbacila je istragu kao neutemeljenu i politički motivisanu. Bajden se priprema za mogući revanš na izborima 2024. sa svojim republikanskim prethodnikom Donaldom Trampom. Tramp je prvi predsednik u povesti SAD-a koji je dva puta opozvan i trenutno se priprema za četiri kaznena suđenja. - prenosi Indeks.hr.
Šta je impičment i može li Bajden biti opozvan
Impičment je proces opoziva predsednika u predsedničkim političkim sistemima. Ustanova impičmenta je najpoznatija i Sjedinjenim Američkim Državama. Predsednik se u njoj ne može teretiti za političku odgovornost, nego samo za krivičnu, zbog čega u drugom krugu impičmenta Senat suštinski preuzima ulogu suda.
Dakle, prvo Predstavnički dom treba da izglasa tačke optužnice, a ako se to desi, Senat mora da održi suđenje.
Tamo je potrebna dvotrećinska većina kako bi predsednik bio osuđen i smenjen.
Samo su dva predsednika u istoriji Amerike smenjena na taj način, ali ne i osuđena: Bil Klinton i Endrju Džonson.
Ričard Nikson podneo je ostavku pre impičmenta zbog afere „Votergejt".
Ova istraga će kongresnim istražiteljima dati veća zakonska ovlašćenja da ispituju predsednika, kao što je izdavanje sudskih poziva za dokumente i svedočenja koja se mogu lakše sprovesti na sudu.
Prema Ustavu SAD, predsednik može biti opozvan zbog „izdaje, podmićivanja ili drugih velikih zločina ili prekršaja", što je proces koji može da se završi njihovim smenjivanjem sa funkcije.
Međutim, bilo kakav pokušaj da Bajden bude smenjen verovatno neće uspeti.
Predstavnički dom, gde republikanci imaju tesnu većinu od 222 prema 212 če biti prohodan za proceduru impičmenta.
Zatim bi proces trebalo da bude nastavljen u Senatu i da se o tome glasa.
Međutim, Demokrate imaju većinu u Senatu i gotovo sigurno će onemogućiti izglasavanje nepoverenja Bajdenu, ako to bude potrebno.