Preminuo bivši premijer Kine Li Kećijang
Bivši kineski premijer Li Kećijang, preminuo je od iznenadnog srčanog udara rano u petak u Šangaju.
Li je bio u poseti Šangaju kada je u četvrtak oko ponoći iznenada doživeo srčanu insuficijenciju.
HAMAS SPREMAN DA OSLOBODI CIVILE: Taoci bi mogli biti predati Iranu uz posredovanje ovih država
STIŽU AMERIČKI VOJNICI! Zahuktavaju se tenzije na Bliskom istoku
RUSIJA DO KOSMOSA Evo šta je uspelo da zaprepasti čak i Vladimira Putina
Bivši kineski premijer Li Kećijang, nekada viđen kao reformski orijentisan kandidat za vodeću ulogu u zemlji, preminuo je od iznenadnog srčanog udara rano u petak u Šangaju, javili su državni mediji, a prenosi CNN.
Li, koji je bio drugi čovek po rangu u Kineskoj komunističkoj partiji posle Sija Ðinpinga, do prošlog oktobra, bio je premijer zemlje, tradicionalno zadužen za ekonomiju, od 2013. do marta ove godine.
Imao je 68 godina.
Li je bio u poseti Šangaju kada je u četvrtak oko ponoći iznenada doživeo srčani insuficijenciju, navodi se u izveštaju kineske državne televizije.
Preminuo je u petak deset minuta iza ponoći uprkos "svim naporima" da ga ožive, saopštila je državna televizija CCTV.
- Svi napori da se on reanimira propali su - navodi se u izveštaju.
Li se nekada smatrao potencijalnim najvišim liderom vladajuće kineske Komunističke partije, ali na kraju ga je pretekao Si Đinping. Od 2008. godine do 2013. godine, Li je bio potpredsednik Kine, a u tom periodu bio je i prvi zamenik premijera Ven Đabaoa. On je upravljao ministarstvima kineske vlade. Pod njegovu nadležnost tada su spadali i ekonomski razvoj, upravljanje cenama, finansije, klimatske promene i makroekonomsko vođenje.
Li se probio kroz redove Partije započevši političku karijeru u omladini KPK. Od 1998. godine do 2004. godine bio je guverner pokrajine Henan i sekretar KPK dotične pokrajine. Potom je bio imenovan za sekretara KPK pokrajine Ljaoning, što ga je dovelo na najviši položaj u toj provinciji. Nasledio je Ven Đabaoa kao premijer Narodne Republike Kine u tzv. "petoj generaciji" komunističkog vođstva Kine.
Doktorirao je ekonomiju, predstavljao je primer generacije visokoobrazovanih kineskih lidera koji su se brzo uzdigli tokom 80-ih i 90-ih kada je generacija Mao Cedunga izbledela iz politike.
Ali on i mnogi njegovi savremenici izgubili su veliki deo svog uticaja u protekloj deceniji, pošto je Si konsolidovao vlast i promovisao uži krug lojalista Komunističkoj partiji koje poznaje decenijama.