PREMINUO DE KLERK: Poslednji beli predsednik Južnoafričke Republike POSTHUMNO se izvinio zbog APARTHEJDA (VIDEO)
Često je bio meta teških kritika
Poslednji beli predsednik Južnoafričke Republike Frederik Vilem de Klerk, koji je umro u četvrtak, često kritikovan zbog nedostatka griže savesti zbog aparthejda, uputio je u posthumno objavljenom video snimku bezrezervno izvinjenje.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/01/12/456.jpg?itok=ZbkLXQPA)
NIŠTA JE NEĆE SPREČITI DA TAMO ODE: Kraljica Elizabeta otkazala sve događaje, ali jedan neće propustiti NI ZA ŽIVU GLAVU!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/11/11/ubistvo_.jpg?itok=Y-jFlPx8)
NIJE VIŠE MOGAO DA ĆUTI: Mladić priznao JEZIVO UBISTVO svoje bake, tokom igre "istina ili izazov"
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/05/10/32.jpg?itok=sMGJ8-IS)
U TEMZI PRIMEĆENE AJKULE I FOKE! Reka proglašena "biološki mrtvom" 1957. godine, ljudi u neverici, to nije sve! (VIDEO)
- Svim srcem se izvinjavam, za bol, patnju, poniženje i štetu nanesenu crnim, tamnoputim ljudima i Indijcima u Južnoj Africi. Ovo je moja poslednja poruka narodu Južnoafričke Republike - izjavio je u snimku koju je objavila njegova fondacija. Naveo je da bi imao puno komentara o stanju u zemlji, ali i objasnio da je želeo da snimi kratku poruku.
- Kritičari me i dalje optužuju da sam na ovaj ili onaj način opravdavao aparthejd - rekao je i priznao da je u mladosti branio segregaciju, a kasnije kao parlamentarac i čak i kao ministar.
- Kasnije sam se puno puta izvinio za bol i poniženje koje je taj režim naneo. Mnogi su mi verovali, a neki nisu.
- Dopustite mi da danas, u ovoj poslednjoj poruci ponovim da se bezrezervno izvinjavam - rekao je i precizirao je da to ne radi samo kao bivši predsednik Nacionalne stranke koja je taj režim nametnula 1948. godine, već i u lično ime.
- Od početka 1980-tih moj se pogled na stvari u potpunosti promenio - naveo je i pozvao se na iskustvo slično "prosvetljenju".
- Shvatio sam da je aparthejd bio greška i da smo dosegli moralno neopravdanu tačku. I to prosvetljenje se prelilo na politiku.
De Klerk je u neočekivanom govoru u parlamentu 1990. najavio oslobađanje Nelsona Mandele i legalizaciju Afričkog nacionalnog kongresa (ANC) i drugih stranaka koje su se borile protiv aparthejda, čime je otvoren put demokratskoj tranziciji zemlje.
De Klerk je 1993. godine podelio Nobelovu nagradu za mir s Mandelom, koga je tri godine ranije oslobodio iz zatvora, ali se njegova uloga u tranziciji prema demokratiji i dalje preispituje. Mnogi su ljuti jer nije sprečio političko nasilje u turbulentnim godinama koje su prethodile izborima 1994. godine. De Klerk je umro u četvrtak u 85. godini.
- Bivši predsednik de Klerk umro je jutros mirno u svom domu nakon borbe s rakom mezoteliomom - saopštila je Fondacija FW de Klerk. U martu mu je dijagnostikovan mezoteliom, rak koji zahvata tkivo koje prekriva pluća.