PRETI LI NAM NAJVEĆA KATASTROFA U ISTORIJI? Supervulkan sve bliži erupciji, svetski stručnjak uputio upozorenje
Sistem Jelouston sastoji se od više komora magme.
Stručnjak za Jelouston identifikovao je "eksplozivnu" magmu 5 km ispod supervulkana, pre nego što je poslao upozorenje zbog erupcije "kraja sveta".
Kaldera unutar nacionalnog parka Jelouston nazvana je supervulkanom zbog svoje sposobnosti da nanese globalnu devastaciju u slučaju supererupcije.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/12/untitled_8.jpg?itok=iHwvpQgH)
BRUTALNO UBISTVO PLEJBOJ MODELA Kristininog ubicu odao jeziv snimak: "Ništa nije kao kada stisneš nekoga i osetiš njegov POSLEDNJI DAH"
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/13/bajden.png?itok=EQ-MlR0b)
DEFINITIVNO JE: Elektori potvrdili, Džo Bajden je novi predsednik Amerike (FOTO/VIDEO)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/07/26/pjimage_25.jpg?itok=Wmbr3M7M)
RAJ PRETVOREN U PAKAO NA ZEMLJI: Uragan uništio živote hiljadama ljudi, šteta astronomska! (VIDEO)
Nastala je tokom poslednja tri velika događaja tokom proteklih 2,1 miliona godina, a najnovija erupcija potoka Lava dogodila se pre približno 630.000 godina.
Smeštena je ispod država Vajoming, Montana i Ajdaho, područje neprestano nadgleda USGS (Geografski zavod Sjedinjenih Država) u potrazi za znacima da bi se istorija mogla ponoviti.
A naučnik zadužen za opservatoriju vulkana Jelouston, Majk Poland, detaljno je objasnio kako su istraživači otkrili tajne sistema tokom USGS-ovog novog video snimka.
Sistem Jelouston sastoji se od više komora magme. Imamo ovu anomaliju koja se topi duboko ispod površine.
- Ali postoji nekoliko komora magme koje ova anomalija topljenja hrani. Jedan je prilično dubok, oko 50 km ispod površine, i pun je magme vrlo niskog viskoziteta koja se naziva bazalt - kaže on.
- Zauzvrat, to telo bazaltne magme hrani rezervoar riolita na višem nivou - lepljivu magmu, sklonu eksploziji, a nalazi se na oko tri kilometra ispod površine u delovima Jeloustona - kaže Poland.
On je objasnio kako se za ove komore ne misli da su pune rastopljene stene.
- Ali nemojte o njima razmišljati kao o gigantskim telima magme koja su puna uzavrelog, kipućeg tečnog materijala - kaže on.
- Zapravo, većina ovoga je solidna. Gornji rezervoar je rastopljen samo pet do 15 procenata, a ovaj donji rezervoar je samo oko dva do pet procenata - kaže on
To je kašasta plastična zona sa malim komadićima otopljene magme u sredini.
- Tako izgleda sistem magme Jeloustona, a to je ono što pokreće opasnosti u regionu. Sada su, naravno, najpoznatije priče o opasnosti velike eksplozije, o tome svi pričaju - dodaje on.
Poland je poslao upozorenje o supererupciji.
- Svi znaju za supererupcije, bilo je nekoliko takvih koji su se dogodili u poslednja dva miliona godina - kaže on.
Ali šanse za ovakve događaje su vrlo male, javljaju se jednom ili dva puta u milion godina.
- Interval između ovih stvari je više od 700.000 godina između dva događaja - kaže on.