(MAPA) PRIKRIVENE NAMERE: Iračani planski GONE džihadiste IS ka Siriji, evo i zašto!
Pentagonu je potrebna taktika koja će izmeniti stanje na frontu. Iz tog razloga, pokrenuta je ofanziva na Mosul.
S obzirom da su se odnosi Ankare i Moskve poboljšali, Vašington trenutno sa rezervom računa na podršku regionalne sile sa Bosfora, koja predstavlja glavnog američkog posrednika za saradnju sa islamskim svetom. Pentagonu je potrebna taktika koja će izmeniti stanje na frontu. Iz tog razloga, pokrenuta je ofanziva na Mosul.
Šta SAD dobijaju ofanzivom iračkih snaga?
Usmeravanjem džihadista ka Siriji, rasterećuje se ''umerena opozicija'', koja dobija priliku da pokrene najavljenu ofanzivu na Alep. Istovremeno se smanjuje pritisak i na Al Nusra front, a džihadisti koji bi pristigli iz Sirije, ojačali bi redove Islamske države.
Kako bi ova operacija uspela, iračke oklopne jedinice napreduju pravcem Mosul-Raka prema istoku Sirije. To se odvija u skladu sa tvrdnjom šefa Pentagona, Eštona Kartera, kojom je ovaj američki zvaničnik najavio pad Rake. Po njegovom mišljenju, koalicija će već kroz nekoliko nedelja osvojiti drugu prestonicu Islamske države. On je to izjavio i pre početka ofanzive na Mosul, izostavivši činjenicu da to podrazumeva narušavanje suvereniteta Sirije.
Turska na ove poteze gleda kao na još jednu odličnu priliku, pa je pravovremeno počela da grupiše svoju borbenu tehniku i usmerava je u pravcu sever-jug, ka sirijsko-turskoj granici. Iako Ankara naglašava da ne pretenduje na teretoriju susednih država - Iraka i Sirije. Turske snage su i ranije upadale na teritoriju Sirije, pod izgovorom da sprovode akciju protiv Kurda.
Potencijalni napadi na Siriju iz pravca severa i istoka i ofanziva ''umerene opozicije'' na Alep, opteretila bi sirijsku armiju i naterala je da se ponovo bori na nekoliko frontova. Iz tog razloga, na delu je mudar pokušaj Amerike da izazove još veću pometnju na sirijskom ratištu i istovremeno opravda stotine miliona dolara potrošenih na neuspelu američku vojnu kampanju u Iraku.
Nakon neuspešne Zapadne inicijative za uvođenje zone zabranjenog leta nad Sirijom, čime bi Vazdušno-kosmičke snage Rusije bile sprečene da pružaju vazdušnu podršku Asadovim kopnenim trupama, a zatim i nemogućnosti koalicije predvođene SAD da pokrene masovne vazdušne napade na sirijsku armiju radi ruskih pojačanja u vidu protivvazdušnih sistema, Vašington se okrenuo trenutno jedinom rešenju za povratak jačeg američkog uticaja u Siriji.
Vesti o Siriji i Iraku možete pročitati OVDE.