Prvi put u Nemačkoj: Izglasan zakon o imigrantima uz pomoć AfD-a
Nemački parlament juče je uprkos oštrom protivljenju kancelara Olafa Šolca, usvojio restriktivan predlog opozicionih demohrišćana o migraciji i azilu.
Predlog je usvojen uz pomoć glasova desničarske Alternative za Nemačku, sa 348 poslanika koji su glasali za, 345 protiv i 10 uzdržanih.
Ovaj predlog nije pravno obavezujući za vladu, ali će povećati pritisak da se preduzme akcija u vezi sa migracijom, prenosi londonski "Gardijan" navodeći i da će ovo glasanje ukazati lideru opozicije CDU/CSU Fridrihu Mercu da postoji parlamentarna većina koja bi mogla da primora vladu da prihvati odgovarajuća rešenja u ovoj oblasti.
Predlog sadrži pet tačaka i poziva vladu da ponovo uvede stalne kontrole na granicama, da blokira "sve pokušaje ilegalnog ulaska u zemlju uz de fakto uvođenje zabrane" svima onima koji pokušavaju da uđu u Nemačku bez važećih dokumenata, čak iako zatraže zaštitu odnosno azil.
Ovom odlukom se prioritizuju hapšenja i deportacije osoba koje su u zakonskoj obavezi da napuste zemlju, dodeljuje se više sredstava za sprovođenje propisa o migracijama na državnom nivou i pooštravaju se ograničenja za boravak onih koji čekaju da napuste Nemačku.
Prevremeni parlamentarni izbori u Nemačkoj održavaju se 23. februara pošto je kancelar Šolc izgubio glasanje o poverenju u decembru.
Šolc kritikuje Merca, tradicionalna koalicija dovedena u pitanje
Nemački kancelar levog centra Šolc svojom najnovijom izjavom da više ne može da veruje lideru konzervativaca Fridrihu Mercu doveo je u pitanje perspektivu oživljavanja tradicionalne koalicije, u trenutku dok se bliže izbori u toj zemlji, piše danas "Politiko".
Njegova izjava usledila je pošto je Bundestag tesnom većinom izglasao neobavezujuću meru koju je predložila konzervativna Demohrišćanska unija (CDU/CSU) da azilanti mogu da budu vraćeni sa granice.
Šolc je ovakvo udruživanje nazvao istorijskim kršenjem tabua, i dodao da je konsenzus da demokratske partije ne sarađuju sa ekstremnom desnicom pogažen.
- Merc je više puta uveravao da se to neće dogoditi. Zato više ne mogu da mu verujem, iako sam mu verovao pre nedelju dana - poručio je Šolc.
Kako piše "Politiko", to je prvi put da je CDU progurao neku zakonsku meru uz podršku AfD, uprkos obećanjima Merca da će biti na distanci od krajnje desnice.
Šolc je optužio CDU da je svesno prihvatila podršku AfD da bi njihova politika prošla u parlamentu.
Godinama su nemačke mejnstrim partije imale striktan odnos prema krajnjoj desnici, odbijajući koalicije i saradnju na bilo kom nivou, ali sa rastom popularnosti AfD i njihovim pobedama na lokalnim izborima, sada se čini da se pojavljuju pukotine u tom odnosu, ocenjuje "Politiko".
Mercova konzervativna CDU vodi prema nacionalnim anketama i glavni je kandidat za formiranje vlade nakon izbora zakazanih za 23. februar.
Pošto se, međutim, ne očekuje da će bilo koja partija obezbediti direktnu većinu, kao opcija stabilizacije pominjala se koalicija CDU-SPD, koja je na sceni poslednji put bila u vreme kancelarke Angele Merkel od 2013. do 2021.
Oštra retorika Šolca, sada međutim, signalizira da takva koalicija ne bi mogla da se ostvari.
- Moj cilj sada je da sprečim po svaku cenu većinu koju bi mogli dobiti CDU i AfD - kazao je on.
Ako bi kancelar ostao pri tom stavu, pred Nemačkom bi mogla biti politička blokada koja bi potrajala nedeljama, ako ne i mesecima, zaključuje "Politiko".