Put Karlesa Pudždemona kojim se ređe ide: Od novinara do vođe separatista
Potiče iz tradicionalne porodice
Predsednik Katalonije, koja je uprkos zabranama španskih vlasti u nedelju sprovela referendum o nezavisnosti, Karles Pudždemon, na počecima svoje profesionalne karijere bavio se novinarstvom pišući za nekoliko lokalnih novina.
Katalonci traže zaštitu Evropske unije, Brisel još ne reaguje
U novinarskoj karijeri je brzo napredovao i bio direktor Katalonske novinske agencije, a zatim i nedeljnika "Katalonija tudej", prenele su agencije.
Kao dugogodišnji simpatizer, a zatim i kao član partije Convergence and Union (CiU), politički karijeru je započeo na mestu parlamentarca 2006.
Već 2011. izabran je za gradonačelnika Đirone, gde je i živeo četiri godine, da bi zatim bio izabran na mesto predsednika Asocijacije opština za nezavisnost.
Za predsednika Katalonije izabran je 10. januara 2016.
Pudždemon potiče iz stare i tradiciji okrenute katalonske porodice. Rođen je u familiji sa osmoro muške dece.
Nakon završenog školovanja posvetio se novinarstvu sa posebnim akcentom na izveštavanje iz Katalonije. Godine 1988. sakuplja sve evropske reference o Kataloniji kako bi izradio publikaciju koja će se baviti njenom istorijom i kulturom.
Oženjen je rumunskom novinarkom Marcelom Topor sa kojom ima dve ćerke.
Podsetimo, stanovnštvo u Kataloniji se juče izjasnilo o nezavisnosti, uprkos sudskoj zabrani referenduma i intervenciji policije.
Tamošnja vlada je objavila da je na referendum izašlo gotovo 2,26 miliona birača, od čega ih je 90 posto glasalo za nezavisnost te severoistočne španske pokrajine.
Po okončanju referenduma Pudžemon je izjavio da je "ostvareno pravo da Katalonija bude nezavisna država u obliku republike".
- Vlada kojom predsedavam će idućih dana poslati u parlament izraz želje za suverenitetom našeg naroda, odnosno rezultate današnjeg izjašnjavanja, kako bi se mogao primeniti zakon o referendumu - rekao je Pudždemon.
Sindrom BALKANIZACIJE zahvatio Španiju: Dešavanja u Kataloniji dodatno će UZDRMATI Evropsku uniju
Španska policija je tokom zauzimanja 92 škole s glasačkim kutijama rasterivala građane koji su ih telima branili nakon čega su povređene 844 osobe, od kojih dvanaest policajaca dok su četiri osobe uhapšene.
Španski Ustavni sud je ranije poništio zakon o referendumu donesen u katalonskom parlamentu te izjašnjavanje proglasilo nezakonitim.
Grupe koje se zalažu za nezavisnost Katalonije i sindikati najavili su generalni štrajk za utorak u znak protesta protiv policijske akcije usmerene protiv referenduma, ali i kako bi iskoristili zanos ljudi iskazan u nedelju.