PUTIN NAREDIO RUŠENJE "KOMUNALKI'': 1,6 miliona Moskovljana dobija nove stanove
Do sada se oko 160 hiljada moskovskih porodica iselilo iz starih "hruščovki" u nove stanove
Ruski predsednik Vladimir Putin naložio je gradonačelniku Moskve Sergeju Sobjanjinu da sruši sve "hruščovke" - petospratnice iz pedesetih i šezdesetih godina prošlog veka i da na njihovom mestu izgradi nove zgrade.
AMERIKANCI OBOŽAVAJU PUTINA: Ruski predsednik sve popularniji u SAD!
Mnoge "hruščovke" su već srušene. Ostalo je još oko 7.500 takvih petospratnica. Procenjuje se da je reč o oko 25 miliona kvadratnih metara. U njima živi 1,6 miliona Moskovljana. Ipak, ljudi neće ostati na ulici. Gradske vlasti obećavaju da će oni dobiti nove stanove u istom delu grada u kojem su do sada živeli.
Raseljavanje građana i masovno rušenje "hruščovki" počelo je u Moskvi još krajem devedesetih godina, a urbanistički razvoj ruske prestonice se intenzivno nastavlja bez obzira na sankcije Zapada i ekonomsku krizu.
Khrushchyovka, or Khrushchev apartments in Kaluga, #Russia. (Learn more here: https://t.co/5kOdkxBy9S) pic.twitter.com/cIh4qcSMtU— Jenny M. Buccos (@goodglobalcitiz) August 21, 2013
Program rušenja ovih nekvalitetnih petospratnica godinama se sprovodi po jednom te istom modelu: prvo se u komšiluku podižu zgrade u koje se Moskovljani preseljavaju, a potom se na njihovom mestu zidaju nove, kvalitetne višespratnice.
Dosad je oko 160 hiljada moskovskih porodica prešlo iz starih "hruščovki" u nove stanove.
BRANIO JE RUSIJU, NIJE ZNAO ZA PORAZ... Evo kako Putin žali odlazak ambasadora Čurkina
"Hruščovke" su građene posle Drugog svetskog rata, za vreme Nikite Hruščova (po kome i nose ime), da bi se rešio urgentni problem obezbeđivanja smeštaja za milione ljudi, koji su se u to vreme masovno naseljavali u glavni grad ili zarad preseljenja onih porodica koje su do tada živele u zajedničkim stanovima, popularno nazvanim "komunalke''.
Preseljenje iz "komunalki" u vlastiti stan predstavljalo je spas i ogromnu sreću za sovjetske građane koji su do juče sa porodicom živeli u jednom sobičku, a kuhinju i kupatilo delili sa ljudima sa kojima nemaju mnogo toga zajedničkog.
Фотография дня: Khrushchyovka kвартира, Краснодар, 18 мая 1962 (фото: Bettmann/Corbis). pic.twitter.com/PpNL1Ca1jr— David Bober (@mrdavidboberesq) January 25, 2017
Jeftini stambeni blokovi sa "hruščovkama" su gotovo nicali preko noći. Tanki zidovi od presvučenih glineno-betonskih panela, tesne sobice, sićušne kuhinje i minijaturna kupatila u kojima se ni ruke ne mogu raširiti, od početka su bili predviđeni za rušenje.
Još prilikom gradnje bilo je planirano da se "hruščovke" koriste samo 25 godina, i niko nije ni pomislio da će one preživeti više od pola veka. Svi stanovi u "hruščovkama" su gotovo identični. To je možda najbolje opisano u sovjetskom filmu iz 1975. "Ironija sudbine", koji Rusi već decenijama tradicionalno gledaju za Novu godinu.
PUTIN OSNIVA VOJSKU BUDUĆNOSTI: Evo šta bi značila borba "vojnika nevidljivog fronta"! (VIDEO)
Osim što će biti rešeno stambeno pitanje mnogih Moskovljana, to će značiti i kvalitetniji razvoj infrastrukture u tim naseljima - rešiće se pitanje parkinga, transportni problemi, izgradiće se nova dečja igrališta i parkovi.
Preseljenje građana biće finansirano većim delom iz gradskog budžeta, a delom će učestvovati i investitori