RASULO U VENECUELI: Opozicija se ne šali, NAŠLA NAČIN da sruši Madura!
Opozicija je sakupila dovoljno potpisa glasača da pokrene kampanju opoziva predsednika u pravcu sledeće faze, saopštili su zvaničnici, dok ekonomska kriza predsenika gura ka izlaznim vratima.
Venecuelanska opozicija je sakupila dovoljno potpisa da zapreti aktuelnom predsedniku Nikolasu Maduru perspektivom raspisivanja novih izbora, koji bi mogli da učine da dodatno izgubi sposobnost upravljanja zemljom tokom ekonomske krize.
Državna izborna komisija je potvrdila da je peticiju opozicije potpisalo 1% glasača u svakoj saveznoj državi, ispunjavajući time prvi veliki cilj u pravcu održavanja referenduma o daljoj sudbini Madura.
VENECUELA PRED SLOMOM: Opozicija blizu referenduma o opozivu predsednika
Predsednica državne izborne komisije Tibisaj Lucena je izjavila da je 98 posto od približno 408.000 potpisa prikupljeno od strane opozicione koalicije Demokratske Unije (MUD), što je duplo više od neophodnih 1 posto ili 200.000 glasova. Ona je zatražila istragu tvrdnji o navodnoj krađi identiteta, i nije navela datum sledeće faze koja zahteva prikupljanje 20 posto potpisa.
Tajming je od suštinske važnosti, jer ukoliko Maduro izgubi na referendumu (o čemu svi indikatori govore), to će biti okidač za novo glasanje za predsednika, dajući opoziciji priliku da okonča 17 godina socijalizma u Venecueli.
Međutim, ukoliko izgubi na referendumu 2017, Maduro će biti zamenjen svojim potpredsednikom, nastavljajući time vladavinu Socijalističke partije do sledećih predsedničkih izbora, predviđenih za kraj 2018. godine.
Venecuela se bori sa nekontrolisanom inflacijom, hroničnim nestašicama osnovnih dobara i ogromnom stopom kriminala.
OČEKUJU RAT: Venecuela traži zaštitu od moguće američke agresije
Opozicioni lideri zahtevaju od Lucene da odredi datum za sakupljanje 20 posto, odnosno oko 4 miliona potpisa, koji su potrebni za referendum.
"Ostao je samo još jedan korak", oglasio se na tviteru opozicioni funkcioner Fredi Gevara. "Bolja Venecuela dolazi."
Enrike Kapriles, koji je tesno izgubio od Madura u predsedničkoj trci 2013. i koji je glavni organizator inicijative za smenu madura, pozvao je na proteste kako bi se izvršio pritisak pred sledeću fazu.
Američki državni sekretar Džon Keri je pozvao Venecuelu "da se ne igra igre odlaganja" referenduma.
Najsiromašnija, najbednija država: Venecuela (FOTO)
Vlada je saopštila da referenduma neće biti ove godine. Ona je pokrenula oko 9000 tužbi u kojima se navode masovne prevare u prikupljanju potpisa.
"Referendum je pravno mrtav", rekao je visoki funkcioner Socijalističke partije Žorge Rodrigez.
Kritike Madura su usmerene na neuspešnu socijalističku ekonomsku politiku kao odgovor na trogodišnju recesiju, trocifrenu inflaciju, nedostatke osnovnih dobara i duge redove ispred prodavnica.
Maduro, bivši vozač autobusa i ministar spoljnih poslova koji je nasledio pokojnog Uga Čaveza, rekao je da krivica za takvo stanje leži u niskim cenama nafte i ekonomskom ratu protivnika.
Dodatnom usijanju političke situacije u Venecueli doprinosi presuda Vrhovnog suda u ponedeljak uveče da će aktivnosti opozicionih poslanika u nacionalnom parlamentu biti smatrane ništavnim, sve dok opozicija ne opozove tri poslanika koje je sud suspendovao zbog istrage o njihovoj navodnoj umešanosti u kupovinu glasova.