"RAT" OKO VAKCINA U SVETU PRETI DA ESKALIRA: Ko vodi ključnu ulogu u ovoj borbi?
"Vakcina nacionalizam" eskalira u svetu gde pandemija nastavlja da bukti, a zalihe jedine nade za njeno okončanje ponestaju.
Iskušenje da se gomilaju doze vakcine protiv korona virusa raste, ali to bi samo produžilo krizu i produbilo jaz između onih na čelu i začelju kolone. Bez fokusiranja na povećanje ponude i prekograničnu podelu doza, virus će biti sa nama duže nego što se bojimo.
JAPAN AKTIVNO SPROVODI "LAŽNU" VAKCINACIJU: Ništa ne prepuštaju slučaju, daju odličan primer drugima (VIDEO)
EVROPSKA SILA ODAHNULA: Madrid počinje s ublažavanjem restriktivnih kovid mera!
PRODUŽENO VANREDNO STANJE: Svetska ekonomija se i dalje bori sa velikim brojem kovid infekcija
U utorak je američki predsednik Džo Bajden najavio "ratni napor“ da obezbedi još 100 miliona doza od Fajzera i Moderne. Čak i ako uspe, u tome, vlada procenjuje da je trenutni zastoj u snabdevanju već odložio "povratak u normalnost" za nekoliko meseci.
Evropska unija, besna zbog drastičnog smanjenja očekivanih isporuka kompanije AstraZeneka, rešila je da uvede obaveznu autorizaciju izvoza vakcina protiv korona virusa koje se proizvode na njenoj teritoriji i koje su unapred dogovorene potpisanim ugovorima o nabavci. Izuzetak će biti neke susedne evropske zemlje i zemlje sa niskim prihodima.
Potpredsednik Evropske komisije Valdis Dombrovskis kaže da je mera, koja u praksi znači ograničavanje i kontrolu izvoza, usvojena po hitnoj porceduri, a da joj je cilj da se odmah obezbedi potpuna transparentnost o proizvodnji vakcina i odredištu njihove isporuke, ali i da se osigura isporuka naručenih vakcina od strane EU.
- Platili smo ovim kompanijama da povećaju proizvodnju i sada očekujemo da isporuče obećano. Cilj nam je da osiguramo potpunu transparentnost. A ako je potrebno, i alat za osiguranje isporuke vakcina - rekao je Dombrovskis.
U teoriji, nema ničega suštinski pogrešno u ideji da doze kupljene novcem poreskih obveznika treba braniti svim dostupnim sredstvima u korist istih tih poreskih obveznika. Na primer, američka vlada ima prava da preuzme patente za lekove ako smatra da proizvođači ne proizvode dovoljno. S obzirom na to da je ukupno broj smrtnih slučajeva od kovida-19 u EU sada više od 462.000 i s obzirom na to da je veći deo kontinenta u blokadi, možda postoji i moralni povod za intervenciju.
U praksi, međutim, ovakve vrste odluka u jeku pandemije mogu imati globalne posledice po život i smrt. Zadržavanje doza namenjenih za neku drugu lokaciju znači lišavanje drugih ljudi vakcina koje spasavaju život. To povećava šanse da sve preraste u sukob usijanih glava, kao što smo videli prošlog proleća u ratu oko maski i respiratora.
Кanada je već morala da uverava svoje stanovništvo da ograničavanje izvoza u EU neće naštetiti njihovim zalihama. Velika Britanija je jasno stavila do znanja Briselu da očekuje poštovanje sopstvenih ugovora - ili EU neće moći da računa na britanske vakcine. Šta ako bi Indija, koja proizvodi polovinu svetskih zaliha vakcina, počela sa sličnim pretnjama?
Fokus na ugovorne uslove verovatno neće voditi nigde. Objavljen dogovor AstraZeneke i EU pokazuje da je firma zaista obećala da će dati sve od sebe da postigne ciljeve snabdevanja, ali neke zemlje su naručivale svoje doze pre EU, plaćale avans ili čak pomagale u finansiranju razvoja vakcine.
Nisu prošla ni dva meseca od početka globalne kampanje vakcinacije. Ona će, kako se očekuje, trajati do kraja 2022. godine u Кini i Indiji i do početka 2024. godine u više od 85 siromašnih zemalja. Vlade imaju odgovornost prema sopstvenim građanima, ali i daleko manje apstraktan i sebičniji razlog za pomaganje siromašnijim državama - ako delove planete ostave nevakcinisanim duži period, povećava se rizik od stvaranja novih sojeva, a to bi značilo nove epidemiološke rizike za ceo svet.
"Blumberg" ocenjuje da je vreme da bogati deo planete da primer i osmisli kako najbolje da podeli sopstvene zalihe. Da li je bolje vakcinisati najugroženije ljude u susednoj zemlji pre najmanje ugroženih u svojoj? Ugovori neće dati odgovor. Saradnja hoće.