RAT ovih SILA može da zapali planetu: Arhineprijatelji u muslimanskom svetu na korak od sukoba!
Obračun počeo preko Jemena i Katara
Iranski ministar spoljnih poslova Džavad Zarif u Njujorku je u ponedeljak izjavio kako se nada da rat u Jemenu neće izazvati direktni sukob njegove zemlje i Saudijske Arabije.
Otkrivena najveća TAJNA iranske vojske! (VIDEO)
Novi RAT na pomolu: Katar odbacio ULTIMATUM Saudijske Arabije i ostalih zemalja!
Arhineprijatelji u muslimanskom svetu ne kriju međusobni animozitet, a s obzirom da je reč o vojno moćnim silama, svakako da je strah eventualnog sukoba tim veći.
Nakon Islamske revolucije 1979. Iran je uspostavio vlast za koju je smatrao da je model koji bi trebalo da prihvate sve muslimanske zemlje, pa je "izvoz revolucije" postao jedan od aksioma spoljne politike, i to ne samo u regiji, već i šire.
Saudijska Arabija u svojoj političkoj svesti ima ugrađenu averziju prema rušenju režima na bilo koji način, vojno ili demokratski. Posebno su osetljivi, kao čuvari najsvetijih muslimanskih mesta, na zemlje koje osporavaju tu njihovu ulogu. A iz Teherana su stizale ideje da bi Meku i Medinu trebalo pretvoriti u eksteritorijalni prostor. E, to se dvoru u Rijadu nikako nije sviđalo.
Varnice NE JENJAVAJU: Kuvajt naredio iranskom ambasadoru da NAPUSTI zemlju
Konkurencija se razvila i na ekonomskim pitanjima. Obe zemlje svoju ekonomiju temelje na izvozu nafte i gasa, ali Iran je veći te ima diverzifikovaniju privredu. No, ona je u svom razvoju zaustavljena sankcijama zbog razvoja nuklearnog programa.
S druge strane, Rijad je u tom razdoblju cvetao: Teheran je bio pod udarom Saveta bezbednosti, a Saudijska Arabija je, uz sve svoje ozbiljne manjkavosti, glavni saveznik Amerike.
Tada je počeo rat u Siriji koji je sve to izokrenuo, Iran se pokazao izuzetno snažnim braniocem svojih saveznika, a konačni udarac Arabiji bio je sporazum svetskih sila s Teheranom o nuklearnom programu.
Tog trenutka dvoru u Rijadu postalo je jasno da je njihova regionalna dominacija ugrožena.
Odmeravanje snaga preko grbače Jemena - Zemlja je u potpunosti propala
Iran preko pobunjenika Huta kontroliše važnu luku prema Crvenom moru, a snage saudijske koalicije nikako da ostvare vojni i politički uspeh. Dve godine besomučno bombraduju Jemen, koji strmoglavo tone u glad i bolest, a hara i kolera: od 27. aprila do 17. juna zabeleženo je 356.591 slučaj kolere od koje je 1.802 ljudi umrlo.
U zemlji su se ukotvili i teroristi al-Kaiide. Iranu je posebno važno da ne dođe do prelivanja rata na susedni Oman s kojim kontroliše Hormuški tesnac, žilu kucavicu transporta nafte.
Ko se OVOME nadao? Moguć rat Turske i Irana iz jednog jedinog razloga! (MAPA)
Saudijska Arabija se suočava i sa problemom koji bi mogao da je podstakne na novu iracionalnu akciju. Podsetimo, operaciju u Jemenu je počeo kraljev sin Muhamed bin Salman koji je poznat kao radikal i sklon brzopletim odlukama.
Ako se neuspeh nastavi, on bi, sada kao prestolonaslednik, mogao da krene u otvoreniju ofanzivu u Jemenu na šta bi Iran reagovao. O tome je govorio i Zarif.
Bilo kakav direktni sukob iranskih i saudijskih snaga niti jedna od vlasti ne bi mogla da minorizuje jer bi povlačenje bilo znak slabosti, zbog čega bi na dvoru skočili Muhamedovi neprijatelji, a u Iranu bi konzervativci odmah zatražili odgovornost predsednika Hasana Rohanija.
Revanš u Kataru?!
Saudijska Arabija je napravila veliku grešku otvaranjem spora s Katarom. Ta mala, ali izuzetno bogata zemlja ubrzo je dobila podršku dva moćna saveznika, Irana i Turske. Stoga je Rijad, umesto da ojača, dovođenjem nove moćne sile oslabio svoj regionalni uticaj.
Katar je dobio i podršku SAD, a zatim i Francuske. Doha je mirna i kreće u protivnapad.
Iran OŠTRO osudio najnovije sankcije SAD: Teheran sprema opasnu odmazdu!
Nakon što je objavljeno da Ujedinjeni Arapski Emirati, saudijski saveznik, stoje iza hakovanja katarske novinske agencije "Al Džazira", otvara se pitanje da li bi Doha trebalo da tuži Rijad Međunarodnom sudu, ali i ostale zemlje Zaliva koje su nametnuli blokadu.
Dalji neuspeh, kada je reč o katarskoj krizi, mogao bi da dolije ulje na vatru i pokrene radikalne planove na dvoru u Rijadu.
- Mi ne treba da se borimo i pokušavamo da isključimo jedni druge s bliskoistočne scene. Mi se nadamo da, ako se i ne slažemo o situaciji u Jemenu ili Siriji, i dalje možemo zajedno da radiimo kako bismo priveli te krize kraju - rekao je Zarif u Njujorku.
Nakon toga je pozvao Arabiju da se fokusira na borbu protiv zajedničkog neprijatelja: ekstremista.
Problem je što je trenutno Iran u bitno boljem položaju: kontroliše situaciju u Iraku i Siriji, ima snažnog saveznika u Libanu, čvrsto drži položaje u Jemenu, u dobrim je odnosima s Omanom i Katarom.
Raketni program i jačanje Revolucionarne garde: Odgovor Irana na avanturizam Amera
S druge strane, mladi prestolonaslednik ne sme da pokaže da je gubitnik i da je šiitska država preuzela vodeću reč u regiji.