REČ STRUČNJAKA: Marin le Pen je sad favorit, Francuska srlja u radikalni islamizam
Napad na policajce na Jelisejskim poljima ozbiljno će uticati na predsedničke izbore u Francuskoj, a najviše će ići u korist Marin le Pen
Napad na policajce na Jelisejskim poljima pažljivo je planiran. Poruka koju Islamska država time šalje je da niko u Francuskoj nije bezbedan. Jelisejska polja predstavljaju simbol slobode i simbol pobede u Drugom svetskom ratu. Ono što se tamo desilo je isto kao kada bi u sred Beograda na Terazijama ubili jednog ili dva policajca, objašnjava za SrbijaDanas.com dr Darko Trifunović sa Fakulteta bezbednosti.
OVO se zna o NAPADAČU zbog koga PARIZ PLAČE
Trifunović ističe za naš portal da će se sinoćnji napad u Parizu odraziti na predsedničke izbore i da nije bez razloga aktuelni predsednik Francuske Fransoa Oland zatražio odlaganje.
- Kada se ovako nešto desi tri dana pre izbora, onda nema dileme da radikalna desnica jača i izvlači korist iz svega toga. U ovom slučaju to je Marin le Pen kao opcija koja je zagovarala oštriju migrantsku politiku, zatvaranje granica, smanjenje propusta muslimana u zemlju. Nema dileme da je njoj ovaj napad došao kao poručen.
Poruka straha urodila plodom
Strah je poruka koju stanovnicima Francuske, po rečima Trifunovića, Islamska država šalje konstantno već dve godine.
- Oni i žele da pošalju poruku straha i ohrbare radikalne opcije u Evropi. Strah je oružje koji su ovim činom na Jelisejskim poljima i hteli da pošalju biračima u Francuskoj. Kada ubijete policajca u sred grada u večernjem špicu, poslali ste još jednom poruku da niko više nije bezbedan i da niko ne može biti spokojan. Deca ne mogu da idu na koncerte jer ih tamo čeka neko ko će da ih pobije. Roditelji ne mogu da idu spokojni ni na posao jer im se može desiti „Šarli Ebdo“. Niko nije bezbedan u javnom prevozu, metrou, po kafićima, tržnim centrima, a sada više nije bezbedan ni na ulici u centru grada. To je poruka straha koju ciljano šalju, a u tome nažalost imaju veliki uspeh.
Francuska je, prema rečima Trifunovića, sama kriva što je postala središte terorizma u Evropi.
- Dugo godina je Francuska gledala blagonaklono na radikalni islamizam i na muslimanske fundamentaliste. Ne tako davno, tvrdili su da u ratu u Bosni i Hercegovini muslimani brane svoju braću od srpske agresije. Danas su oni, nažalost, postali meta istih tih muslimanskih fundamentalista. Francuska niz godina ne reaguje na to šta Muslimansko bratstvo radi na njihovoj teritoriji. A upravo su iz Muslimanskog bratstva ponikli i Bin Laden i Al Bagdadi. Njihove službe bezbednosti ponašaju se inertno i ignorišu da istraže ozbiljna upozorenja koja im stižu iz drugih zemalja. Imalu su upozorenje na ovog čoveka što je sinoć napravio haos u Parizu, imali su i ranije upozorenja i da bi Bataklan mogao da se desi, ali su sve to ignorisali.
Francuska i Nemačka ostali usamljeni jer su izneverili NATO
Francuska je, objašnjava Trifunović, postala laka meta zato je ostala usamljena i bez zaštite zapadnih partnera.
- Francuska se pokazala kao nepouzdan saradnik NATO saveza. Nije aktivno podržavala svrgavanje Gadafija u Libiji, nije ni slepo išla iza Amerike kada je bila akcija u Iraku, držala se po strani i po pitanju Sirije… Kada je prodala „Mistrale“ Rusiji, bez obzira što kasnije do te transakcije nije došlo, pokazala se kao neko na koga NATO alijansa i Amerika ne računaju ozbiljno. Isti je slučaj i sa Nemačkom koja se nije odrekla saradnje sa Rusijom iako joj je Amerika to izričito tražila. Džihadisti to znaju i vide, pa je logično da biraju slabije mete. Međutim, nemačke službe bezbednosti bolje rade svoj posao, ali kao što smo videli ni oni nisu izuzeti napada poput onog u Berlinu. Francuska je zato savršena meta, a u nju je mnogo lakše infiltrirati muslimanskog fundamentalistu ili ga regrutovati iz redova domaćih muslimana.
Muslimani u Francuskoj nisu kao srpski muslimani
Po njegovim rečima Francuzi će problem s terorizmom imati još dugi niz godina.
- Tamo nisu kao u Srbiji domaći muslimani, odnosno ljudi koji tu žive vekovima i koji su se potpuno integrisali. Tamo je to prva, druga ili tek treća generacija koja tu živi. Međutim, tamošnji muslimani nisu prihvatili francuske građanske norme i odbijaju da budu integrisani. Oni su u Francusku doneli svoje običaje, svoje načine razmišljanja koje pokušavaju da nametnu. Priča da su oni laka meta zato što su u ekonomski nepovoljnom položaju je izmišljotina. Pa mnogi od njih su u zemljama poput Libije i Maroka živeli kao zveri, u kućama od blata, a u Francuskoj imaju tri puta bolji život samo od socijalne pomoći, čak i da ništa ne rade. To je samo zamajavanje i pokušaj pravdanja pogrešne politike. Da je Francuska devedesetih htela malo više radnika iz Istočne Evrope umesto sa Bliskog Istoka, sada ne bi imala sve ove probleme – zaključuje Trifunović.