Rusi bi hteli PUTINA za CARA, a evo šta on misli o tome!
Ponovo predložen povratak monarhije
U Rusiji ponovo predložili povratak monarhije. Činovnici bi da "krunišu" svog predsednika.
RUSIJA IZMEĐU MONARHIJE I REPUBLIKE: Postaje li Putin doživotni predsednik?
PREMIJER KRIMA AKSJANOV: Putina za doživotnog predsednika Rusije!
Posle dvogodišnje pauze u Rusiji je aktuelizovana diskusija o tome treba li toj ogromnoj zemlji car. Predsednik Krima Sergej Aksjonov se oglasio tvrdnjom da je Rusiji potrebna monarhija a ne demokratija koju zagovaraju mediji sa Zapada. Argumentacija mu je da Rusija "ima svoje tradicionalne pravoslavne vrednosti, zato joj je danas potrebna monarhija".
Kad god neko od činovnika poželi da "kruniše" Putina, jedan broj analitičara kaže da je to zapravo testiranje javnosti da se vidi želi li Rusija cara. Kao da se zaboravlja šta o svemu tome misli danas najuticajniji i najmoćnijni čovek.
Pošto je Putinov portparol Dmitrij Peskov odgovorio da se "Putin hladno odnosi prema takvim diskusijama", Aksjonov je, uz objašnjenje da je pogrešno shvaćen, preformulisao predlog: Putin bi trebalo da bude doživotni predsednik Rusije!
Ovakve rasprave traju od raspada SSSR-a. Od poznatijih ruskih intelektualaca povratak monarhije je zagovarao ugledni režiser Nikita Mihalkov. Tvrdio je da su dva predsednička mandata malo u takvoj zemlji, pa je još 2006. predložio da se vrati monarhija "jer izbori u Rusiji mogu da zemlju dovedu u revolucionarnu situaciju".
Za vreme susreta Putina sa liderima parlamentarnih partija u Jalti na Krimu 14. avgusta 2014. godine, Vladimir Žirinovski, lider desničarske Liberalno-demokratske partije je izjavio da Rusija može da se normalno razvija samo kao imperija. Po njemu su višepartijski sistem i izbor najobičnija profanacija. Kontroverzni Žirinovski, koga u Rusiji mnogi smatraju političkim cirkusantom, zasmejavao je prisutne ali i dobijao aplauze dela prisutnih u dvorani. Njegova teza je da bi Rusija trebalo da se zove Ruska imperija i da se vrati stara himna u kojoj se peva "da Bog sačuva cara".
Putin se ogradio od tog predloga.
Poslanik Skupštine lenjingradske oblasti Vladimir Petrov je, u julu 2015. otišao korak dalje: predložio je potomcima carskog doma Romanovih da se vrate u Rusiju. Obratio se velikoj kneginji Mariji Vladimirovnoj i knezu Dmitriju Romanoviču objašnjavajući da bi njihov povratak u zemlju bio "simbol duhovnog preporoda moći naroda Rusije i doprineo bi rešavanju protivrečnosti u zemlji". Smatra da bi Romanovi mogli da učestvuju u državnim protokolarnim događajima i tako bili simbol čuvanja tradicije nacionalne kulture.
Šef kancelarije imperatorskog doma Romanovih, Aleksandar Zajkatov, svojevremeno je u moskovskom dnevniku "Izvestija" izjavio da bi se članovi carske porodice vratili ako "povratak bude dostojan". Knjeginja Marija nema ambicija da dobije političke ingerencije već smatra da je "imperatorski dom istorijska institucija".
Šta o svemu misli predsednik Rusije? Putinov stav je odavno poznat: smatra da je "put monarhije već pređen". Odgovarajući na takvo pitanje u direktnom TV i radio intervjuu, decembra 2002. je jasno rekao: povratak monarhije je nemoguć.
- Mogao bih da odgovorim da je u Rusiji sve moguće, čak i apsolutna monarhija - našalio se Putin. - Ali, ako ozbiljno govorimo, nema nikakvih snaga koje bi mogle Rusiju da skrenu sa demokratskog puta razvoja.
Bez obzira na visok rejting i popularnost u narodu, Putinu ne pada na pamet da ga činovnišnici kruu u cara, kao što neće ni da ga proglase za doživotnog predsednika. U Rusiji se 2018. održavaju predsednički izbori i gotovo je sigurno da će na njima pobediti Vladimir Putin.