Rusija jača svoj uticaj u Gruziji? Desetine hiljada građana protestuju ispred gruzijskog parlamenta nakon rezultata izbora
Veliki broj nezadovoljnih Gruzijaca okupili su se ispred zgrade parlamenta u Tbilisiju, zahtevajuci poništenje parlamentarnih izbora održanih u subotu, za koje predsednica Gruzije, Salome Zurabišvili, tvrdi da su namešteni uz pomoc Rusije.
Gruzijska predsednica proevropskog usmerenja pozivala je građane da izađu na ulice i protestuju protiv spornog ishoda nedavnih parlamentarnih izbora, koje je smatra "lažnim poklonom" ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.
- Kao poslednja nezavisna institucija, ne mogu da priznam ove izbore – to bi legitimizovalo rusko preuzimanje Gruzije. Naši preci su pretrpeli previše da bismo predali svoju evropsku budućnost - izjavila je predsednica Gruzije Salome Zurabišvili u saopštenju objavljenom na platformi X. U intervjuu za Associated Press, rekla je da su izbori "manipulisani uz pomoć Rusije".
Rezultati su veliki udarac za zemlju koja teži pridruživanju Evropskoj uniji i jačanju veze sa Zapadom. Gubitak opozicije mogao bi da ugrozi Gruzijske nade da postane članica EU i da je dodatno podvrgne ruskom uticaju. "Ovi izbori su pobeda za Putina, čiji je cilj od kada je postao predsednik Rusije 1999. godine uvek bio da reintegrira bivše sovjetske države pod kontrolu Rusije", rekla je Rebekah Koffler, bivša službenica Agencije za odbrambene obaveštajne poslove, za Fox News Digital.
SAD podržavaju proevropsku predsednicu Gruzije i sve one koji žele da se oslobode ruskog uticaja.
Sekretar za državnu bezbednost Entoni Blinken je napomenuo da postoje izveštaji o nepravilnostima i sporadičnom nasilju, te da međunarodni posmatrači nisu proglasili rezultate za slobodne i poštene. "Osudjujemo sve prekršaje međunarodnih normi i pridružujemo se pozivima međunarodnih i lokalnih posmatrača na punu istragu svih izveštaja o povredama vezanim za izbore", rekao je Blinken u saopštenju.
Gruzijska predsednica i mnogi "zapadni posmatrači" potvrdili su da su rezultati izbora bili obeleženi nepravilnostima, uključujući prevaru i punjenje kutija.
- Izbore je obeležila napeta atmosfera, kao i nekoliko fizičkih sukoba među biračima - navela je Organizacija za bezbednost i saradnju u Evropi (OSCE) u saopštenju. Predsednik Evropskog saveta Charles Michel pozvao je na istragu navodnih nepravilnosti.
Neki Gruzijci, ogorčeni rezultatima, već su izašli na ulice da iskažu svoj otpor, a planirani protesti odvijaju se ispred parlamenta. Ako se masovni protesti, na koje pozivaju predsednica i drugi, pretvore u nasilje od strane bezbednosnih snaga, tenzije bi mogle dodatno eskalirati.
Mnogi Gruzijci imaju jake aspiracije da se pridruže EU, pri čemu ankete pokazuju da do 83% njih podržava takav korak. Partija "Gruzijski san" je usporila napore Gruzije za pridruživanje EU otkako je postala kandidatkinja za članstvo 2023. godine.
EU je kasnije obustavila proces Gruzije nakon kontroverznog zakona o "stranim agentima", koji je zahtevao od građana, nevladinih organizacija, medijskih kuća i drugih organizacija civilnog društva koje dobijaju više od 20% finansiranja iz inostranstva da se registruju kao strani agenti kod Ministarstva pravde.
Nakon usvajanja zakona o stranim agentima, koji je u skladu sa pro-Kremlj politikom, SAD su uvele sankcije i zabrane putovanja za gruzijske zvaničnike koji su glasali za zakon i bezbednosne agencije odgovorne za suzbijanje neslaganja. "Stejt departament" je takođe obustavio 95 miliona dolara pomoći vladi.