"RUSIJA PLANIRA NAJVEĆI RAT NAKON ONOG IZ 1945": Džonson zahteva HITNU reakciju ZAPADA (FOTO/VIDEO)
Velika Britanija na čelu koalicije koja napada Rusiju.
Nakon sastanka zapadnih lidera u Minhenu gde se raspravlja o krizi u Ukrajini, britanski premijer je održao konferenciju za medije na kojoj je rezimirao razgovore koje su svetski lideri vodili, kao i mere koje su predlagali u slučaju eskalacije situacije.
Između država koje su uzele učešće u razgovoru postoji zajednički stav da "šok od bilo kakve invazije Rusije na Ukrajinu odjeknuo bi svetom" - naglasio je Džonson.
KAMALA HARIS SE SASTAJE SA ZELENSKIM NAKON BAJDENOVE IZJAVE: Američki lider "UVEREN" da će Rusija napasti Ukrajinu
RUSIJA AKO ODLUČI ZA 72 SATA BI RAZORILA NATO ALIJANSU: Američki analitičari zabrinuti Bajdenovom nesposobnošću da se usprotivi PUTINU
POČINJE RAT! DVE SNAŽNE EKSPLOZIJE ODJEKNULE U LUGANSKU! NATO diže na hiljade vojnika, Rusija uskoro kreće u opšti napad! (VIDEO)
Premijer Velike Britanije rekao je da moraju biti "nepokolebljivo iskreni" u vezi sa situacijom u Ukrajini i ne treba da "potcenjujemo težinu ovog trenutka". U govoru na bezbednosnoj konferenciji u Minhenu, Džonson je rekao da ne zna šta namerava ruski predsednik Vladimir Putin, ali "predznaci su mračni".
Zapadne nacije su upozorile da bi Rusija uskoro mogla da izvrši invaziju na Ukrajinu, sa preko 130.000 njenih vojnika blizu granice.
Oni optužuju Rusiju da pokušava da inscenira lažnu krizu u otcepljenom istočnom regionu Ukrajine kako bi joj dala razlog za invaziju, iako je Rusija više puta negirala da planira invaziju, rekavši da trupe izvode vojne vežbe u regionu, optužujući Zapad za "histeriju".
Džonson je naglasio da se Velika Britanija i dalje nada da će diplomatija i dijalog uspeti u rešavanju krize. Pozivajući na jedinstvo među zapadnim saveznicima Velike Britanije, on je rekao:
- Svaki put kada zapadni ministri posete Kijev, mi smo uveravali narod Ukrajine i njihove lidere da stojimo iza njihovog suvereniteta i nezavisnosti.
- Kako bi te reči bile šuplje, besmislene, uvredljive ako u trenutku kada je njihov suverenitet i nezavisnost ugrožena, jednostavno skrenemo pogled. Ako bi Ukrajina bila napadnuta "svi bi bili svedoci uništenja demokratske države, zemlje koja je slobodna generaciju, sa ponosnom istorijom izbora". To je bivša sovjetska republika sa istorijskim vezama sa Rusijom i deli granice sa EU i Rusijom - rekao je Džonson.
Rusija se dugo opirala pomeranju Ukrajine ka zapadnim institucijama, uključujući NATO, videći širenje vojnog saveza na istok kao pretnju svojoj bezbednosti.
Oduzimanje "prava" Rusima
Premijer Boris Džonson je upozorio da će svaka invazija biti dočekana sankcijama ruskim pojedincima i kompanijama. On je rekao da će Velika Britanija "otvoriti matrjoške" određenih kompanija u ruskom vlasništvu i onemogućiti im da posluju u Londonu.
Njegovi komentari su usledili nakon najave novog zakona koji omogućava Velikoj Britaniji da proširi svoje sankcije protiv zemalja.
Džonson se nedavno sastao i sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim, koji je rekao da su se dogovorili o "zajedničkim narednim koracima" i da su ostali ujedinjeni u potrazi za deeskalacijom i diplomatijom.
U saopštenju, lider laburista ser Keir Starmer rekao je da je ta stranka "uporna u našoj podršci suverenitetu i teritorijalnom integritetu Ukrajine".
- Solidarni smo sa ukrajinskim narodom i u jedinstvu sa našim međunarodnim partnerima i NATO saveznicima upozoravajući predsednika Putina da će svaki napad dovesti do trenutnih, oštrih i opsežnih sankcija - rekao je on.
U međuvremenu, Ministarstvo unutrašnjih poslova ukinulo je šablon viza koja bogatim stranim investitorima nudi boravak, usred pritiska na ministre zbog veza Velike Britanije sa Rusijom.
Laburisti su zahtevali hitno objavljivanje tekuće revizije vize izdatih između 2008. - kada je šema uvedena - i 2015. kada su provere podnosilaca zahteva bile pooštrene.
Liberalne demokrate su takođe zahtevale "jasan raspored" za ukidanje viza izdatih svim Rusima "za koje je označeno da predstavljaju rizik za nacionalnu bezbednost".
Takođe u zajedničkom saopštenju, oglasili su se i ministri spoljnih poslova iz grupe bogatih zemalja G7 rekli su da nisu videli "nikakve dokaze" da je Rusija povukla neke od svojih snaga, kako je tvrdila, i da su i dalje "ozbiljno zabrinuti" situacijom.
- Pozivamo Rusiju da izabere put diplomatije, da deeskalira tenzije, da suštinski povuče vojne snage iz blizine ukrajinskih granica i da se u potpunosti pridržava međunarodnih obaveza. Kao prvi korak, očekujemo od Rusije da sprovede najavljeno smanjenje svojih vojnih aktivnosti duž ukrajinskih granica. O Rusiji ćemo suditi po njenim delima - navodi u saopštenju.
"Njihove reči i dela jednostavno se ne poklapaju"
Američka potpredsednica Kamala Haris takođe prisustvuje konferenciji u Minhenu, koja je u govoru rekla da bi se Rusija suočila sa "brzim, teškim i ujedinjenim" ekonomskim posledicama ako bi izvršila invaziju.
Ona je optužila Rusiju da sužava puteve za diplomatiju, rekavši da se "njihove reči i dela jednostavno se ne poklapaju".
Njene primedbe dolaze nakon što je Moskva rekla da su se neke od njenih trupa udaljile od granice poslednjih dana - ali su zapadne sile rekle da nema dokaza o povlačenju.
Amerika gradi Ukrajinsku "histeriju"
U petak je američki predsednik Džo Bajden rekao da je uveren da je Putin odlučio da izvrši invaziju i da bi se napad mogao desiti u "narednim danima".
Bajden je rekao da je procena zasnovana na američkim obaveštajnim podacima, koji sugerišu da će glavni grad Kijev biti gađan.
Procene trupa
Bezbednosna konferencija u Nemačkoj održana je u trenutku kada su ukrajinske snage i pobunjenici na istoku zemlje koje podržava Rusija nastavili da optužuju jedni druge za granatiranje i druga kršenja primirja u petak.
Ovakva kršenja višegodišnjeg prekida vatre u toj oblasti nisu neuobičajeni, a svaka strana je okrivila drugu za nasilje u četvrtak.
Vašington je u petak povećao procenu broja ruskih vojnika raspoređenih oko Ukrajine na između 169.000 i 190.000.
Ukrajinski ministar odbrane je predložio cifru od 149.000.